Menu Zavrieť

Čo to? Mobility mládeže a pracovníkov s mládežou

Prečo to?

Návrat z Erasmu je väčšinou ťažký. Pre niekoho kvôli tomu, že nonstop „fiesta“ sa opäť stretáva s nevyhnutnou realitou, niekomu chýba multinárodné prostredie a cudzie jazyky, inému zas chvíľková bezstarostnosť a sloboda. Aj ja som v sebe cítil prázdne miesto. Ten úžasný prúd nových informácii tečúcich z každej strany, možnosť učiť sa cudzie jazyky pomocou iného cudzieho jazyka a byť pritom obklopený ďalšími jazykmi - to zrazu skončilo a ja som sa vrátil do šedej rutiny. Na škole sa ma pýtajú, prečo som si počas pobytu „vonku“ neprišiel spraviť zápočet zo správneho práva. Kamaráti neschvaľujú, že si neobjednávam veľký Šariš a namiesto šomrania nad 40%-nými pohárikmi si chcem len posedieť. V samoobsluhe predavačka vybuchuje na zákazníka, ktorý si po anglicky pýta zápalky: „Kto ti to má rozumieť?!“. Akosi divno mi je.

photo-1455534801237-6ce12e258965

Ako to?

O svojom pocite prázdneho miesta som často hovoril a poznáš to - kto sa pýta, ten sa dozvie. Kamarátka Zuzka mi prezradila tajomstvo projektov EÚ pre mladýchMládež v akcii (dnes už zaradených pod program Erasmus +).
Vôbec som tomu neveril. Vraj si stačí nájsť projekt na tému, ktorá sa ti páči, napíšeš im email, v ktorom zdôvodníš, prečo sa ho chceš zúčastniť práve ty, počkáš, či sa ti ozvú a ak ťa ozaj vyberú, ideš na týždeň na svoj mini-mini Erasmus – náklady plne hradené. „Hmm...to určite!“ kreslo mi v hlave. Po skúsenostiach s dobrovoľníčením na Slovensku – po spaní v polorozbitých zruboch, platení si stravy a dopravy za to privilégium dobrovoľne odviesť prácu pre neziskovú organizáciu (stavajúcu si súkromný bytík v srdci národného parku), mi tieto informácie prišli ako .. bájka.. jasné, jasné.. určite...
Chrobák však vytrvalo hrýzol a myšlienky typu "čo ak predsa" nakoniec zvíťazili. Napísal som, vybrali ma a pobalil som batoh. S vierou, že informačné materiály neklamú a niekde na tej Sicílii naozaj bude vysoko odborná rozprava o aspektoch migrácie a európskeho občianstva, som zakúpil letenku a dal „Mládeži v akcii“ oficiálne šancu.

photo-1415125721330-116ba2f81152

Čo to?

Cieľom tohto textu nie je zahltiť ťa, milý čitateľ, definíciami a učebnicovým textom, keďže ten jedným kliknutím nájdeš tu...

Poviem to vlastnými slovami. Predstav si, že si členom mládežníckej organizácie (napr. občianskeho združenia) a máš možnosť na cca 5-10 dní pozvať na Slovensko skupiny 5 ľudí z 5 štátov EÚ a predstaviť im našu krajinu (čísla som strelil, ale približne sedia). Zvyky, tradície, hodnoty alebo Shootyho karikatúry, čo len chceš. A oni nielenže naozaj prídu, ale zároveň prinesú aj kúsok z ich domoviny.

Alebo si predstav, že sa nechceš len rozprávať o kultúre, ale máš seriózny problém v lokalite, kde pôsobíš a chceš ho zaujímavo riešiť. Napríklad ťa štve, že mladí ľudia nemajú chuť voliť alebo ťa trápi napätie s rómskou komunitou či netolerancia voči zdravotne postihnutým. V skratke povedzme, že máš jasne definovanú potrebu. Vytýčiš si ciele, ktoré chceš dosiahnuť, a zavoláš odborníkov v danej oblasti (možno ním aj sám si), ktorí ti pomôžu zvoliť vhodné prostriedky na dosiahnutie riešenia.

glasses-983947

V oboch prípadoch napíšeš dobrý projekt, zverejníš ho a hľadáš skupiny z vybraných štátov, ktoré by Ti chceli pomôcť svojou participáciou. Ak si ho napísal správne a už aj našiel partnerov, národná agentúra pre E+ Ti projekt schváli a Ty dostaneš na celú realizáciu finančnú podporu z EÚ.

Prepáč, teraz som opísal pohľad z druhej strany – zo strany organizátora projektu. Pokiaľ ešte nemáš svoj nápad a zatiaľ chceš len pomáhať iným ako účastník, stačí si len vybrať vhodný projekt, prečítať si všetky informácie zverejnené v tzv. infopacku a .. veď o tom som už hovoril. Ako účastník máš počas projektu hradenú cestu – samozrejme, nie súkromným triskáčom, musíš sa hold uspokojiť s economy class a nestratiť letenku. Rovnako máš vybavené ubytovanie. Od hotelov, motelov, hostelov až po opustené kláštory, záleží na schopnostiach organizátora. A v neposlednom rade konzervy a paštéty môžeš nechať v špajzi, strava je rovnako grátis a väčšinou lokálna, domáca, super (viď moje spomienky na Grécku Musaku či Sicílske Canoli).

To fakt?

Po niekoľkých tréningoch a seminároch, ktorých som sa zúčastnil, môžem povedať toto: pri každom projekte ohromne záleží na tom, aká organizácia ho realizuje a ako sa k financovaniu z EÚ stavia. Ako všade aj tu nájdeš flákačov, hedonistov aj ľudí, ktorí si chcú čo najviac odjesť z európskeho koryta. Druhý okraj zas tvoria úplne zanietení (prepáč) magori, ktorí Ti sotva dajú dýchať. Budú Ťa hnať z jednej aktivity do tretej, ešte toto, toto, toto a o 11 PM si dáme reflection group (debatu v kruhu o tom čo sa ti ne/páči).

Ak si však urobím priemer, vynechám detaily a zamyslím sa, čo vo mne tieto zážitky zanechali, cítim samé pozitívne emócie. Aj pri tých najväčších flákačoch som sa stretol s myšlienkou: chceme ti prezentovať našu krajinu ako najlepšie to ide. Je to platené Európskou úniou, tak ti ukážeme, čo sa dá a povieme, čo vieme.

Je to pre mňa?

Ak si zanietený turista a tvoje ego rado loví nové miesta na mape, určite ťa poteší, že pri každom projekte by malo byť aj pár dní voľna, počas ktorých si môžeš spraviť skvelé selfie na pláži, na kopci alebo pri akejsi histórii. Navyše určite stretneš zopár ľudí presne tohto razenia a selfie môžete robiť spoločne. A určite vieš, že to na sociálnej sieti vyzerá lepšie.

Ak si nebodaj fakt spoločenský človek, rád rozprávaš, rad počúvaš a nachádzaš svoje miesto v skupine, myslím, že čítaš tie správne riadky. Nehovoriac o tom, že to všetko môžeš robiť vo všetkých zúčastnených jazykoch. Tých, ktoré sa len potajme učíš popri zápočtoch, aj tých, z ktorých máš medzinárodné certifikáty zarámované ...v šuflíku (zásuvke).

Viem, viem, určite si povieš, že toto sú len povrchné somariny a ty si predsa pracant, nemáš čas sa len tak flákať. Na všetkých projektoch som stretol ľudí, ktorí sa chceli vážne venovať rozoberanej téme a priniesť svoj názor a riešenie. Ak sa takýchto ľudí na tvojom projekte zíde viac, je vysoko pravdepodobné, že nejaké riešenie aj nájdete. Tak sa stane, že vznikne zaujímavé videjko na Youtube, pekný web alebo zaujímavá aktivita pre verejnosť.

bible-1216063

Daj tomu šancu

Malá rada: akokoľvek hlúpo budú aktivity na projekte vyzerať, daj im šancu. Ja som napríklad dva týždne vnútorne šomral nad divadelnými cvičeniami, spontánnym tancovaním na ezoterickú hudbu a neustálym precvičovaním pohybovej improvizácie. Finálny produkt – divadelné predstavenie spočívajúce v improvizovaných satirických skečoch v miestnej strednej škole mi však úplne zbúrali na začiatku vytvorený názor. Nielenže nás tí pubertiaci nevypískali a nepočastovali miestnym slangom, oni sa Ti seriózne aktívne zapájali. Vystupovali pred svojimi spolužiakmi a nahlas diskutovali o tamojšom probléme ilegálnej migrácie.

No to určite...

Nikto nehovorí, že sa nesklameš, že na projekte podporujúcom toleranciu nestretneš Pražáčku nenávidiacu Slovákov, típka zo Španielska, ktorý to celé pojme ako preplatenú možnosť vypiť všetky zásoby poľskej vodky či organizátorov, ktorí vás nahádžu desiatich na jednu izbu.

Načo?

Odhliadnuc od projektového cieľa a výsledkov, ktoré teda môžu dopadnúť všelijako, hlavný prínos veci sa objaví až neskôr. Pre mňa ním vždy bolo búranie mojich predsudkov a stereotypov. Môžeš ma, kamarát, poučovať koľko chceš, ja ti vymenujem niekoľko zanietených worhokolikov z Grécka pracujúcich 16/7, niekoľko „open minded“ Turkov s lepšou angličtinou ako má tvoja profesorka aj žijúcich Talianov, ktorí negestikulujú rukami (žartujem, jasné, že taký Talian neexistuje). Možno v tom veľmi nevidíš zmysel, ale čo keď zistíš, že aj típci z Maďarska sú úplne fajn a „horné Uhorsko“ ich vôbec neinteresuje? A čo keď to zistia chorvátski típci o srbských típkoch, Litovci o Poliakoch? Čo keď všetci na vlastnej koži zistíme, že národnosť v občianskom preukaze v skutočnosti nič nehovorí o tom, akí sme ľudia?

Okrem toho považujem tieto projekty za otvorené fórum (to, čo sa vraj deje na univerzitách a vraj aj v národnej rade - tu to však nie je platený sitcom pre verejnosť). Je to možnosť prezentovať svoje názory nech sú akékoľvek a spoznať názory iných, všetko väčšinou podporené priateľským prostredím a tolerantnou atmosférou. Asi namietneš niečo o „protieurópskych postojoch“ a vystúpení z NATO či radikálnom riešení „cigánskej otázky“, inými slovami, niečo o názoroch mimo konformity. Ale musím Ťa sklamať, aj tie sú pomerne bežné. V tejto situácii môžeš precvičiť svoje rečnícke a presviedčacie schopnosti. Samozrejme, ak si s argumentovaním spojil demonštráciu sily a vykrikovanie hesiel, asi si na zlej webovej adrese.

photo-1459891373124-d2ab1e3ed58e

Trošku cukru na záver

Osobne som presvedčený, že celý program Erasmus+ ako celok, nie len táto jeho maličká časť, je veľmi príjemná myšlienka, ktorá skutočne podporuje to, čo dnes potrebujeme najviac - spoluprácu a rešpekt suverénnych štátov na základe vlastnej národnej hrdosti a sebaistoty. Ver mi, že keď Ťa raz pekne „pohostia“ u susedov, aj Ty sa budeš chcieť pochváliť dobrou večerou u seba doma. Vo väčšom to, myslím, funguje rovnako. Myslím, že keď zažiješ pekné chvíle vo svete, tiež budeš chcieť ukázať svoju krajinu v tom najlepšom možnom svetle. Aj ty o nej budeš chcieť zistiť viac, hľadať v nej krásne miesta a  snažiť sa ju zveľadiť.

Hits: 656