Menu Zavrieť

S.K.I.L.L.S. UP na Cypre

V tejto dobe je veľmi dôležité, aby mladí ľudia ovládali „soft skills“, alebo tzv. mäkké zručnosti. Zvyšuje sa tým ich atraktivita na pracovnom trhu, ako aj komunikačné kompetencie v súkromnom živote. Preto sa mládežnícka organizácia Youth Dynamics rozhodla na Cypre zorganizovať mládežnícku výmenu S.K.I.L.L.S. UP, na ktorej sme sa zúčastnili 5. až 14. júla.

Prvý deň výmeny v novinárskej dedine Pervolia sme strávili celý zoznamovaním. Skrz rôzne aktivity sa desiati Slováci spoznali so zvyšnými 50-imi účastníkmi z Cypru, Talianska, Litvy, Lotyšska a Španielska, a začali sa rodiť priateľstvá, ktoré nás držali pokope celých deväť spoločne strávených dní.

Na druhý deň sa začali workshopy spojené s rozvíjaním si našich soft, digital a green skills. Ich súčasťou boli opäť nejaké zoznamovacie aktivity, ale aj aktivity zamerané na tímovú prácu, komunikáciu a prezentačné schopnosti. Zároveň sme sa neskôr rozprávali aj o tom, ako zvládať stres v našich pracovných aj osobných životoch. Večer sme sa potom mohli zabaviť na prvej medzinárodnej noci, na ktorej nám svoje krásne krajiny predstavili Cyprus a Litva.

V tretí deň ráno nás všetkých zbalili do autobusu a prišiel čas na náš prvý výlet - do hlavného mesta Cypru, Nikózie. V meste sme ako prvý navštívili cyperský parlament, kde nám predstavili, ako parlament funguje a taktiež sme sa dozvedeli veľa o vzniku a rozdelení Cypru. Po parlamente sme sa prešli na park/námestie Eleftheria (Námestie slobody), odkiaľ sme odišli na obed a na rozchod v meste. V Nikózii bolo v ten deň okolo 45 stupňov, ale aj tak sme si jej zákutia užili. Niektorí odvážnejší sa prešli aj na tureckú stranu Nikózie, ktorá je oddelená od tej gréckej tzv. zelenou čiarou (Green Line). Pred návratom do Pervolie sme sa ešte zastavili na neďalekej základnej škole, kde sme použili naše green skills (zelené zručnosti) v praxi pri maľovaní plota, polievaní kvetov a stromov, trhaní buriny, atď.

Na štvrtý deň sme mali prvé workshopy s hosťami z organizácií Arts and Culture Against Radicalisation a Center for Social Innovation. Na prvom z workshopov sme sa rozprávali o rastúcej radikalizácii mládeže a ako môžeme prispieť k prevencii radikalizácie skrz svoju kreativitu, predstavivosť a umelecké zručnosti ako sú maľovanie a kreslenie. Po tomto workshope nasledoval druhý, na ktorom sme sa mohli zapojiť do budovania a programovania malého tancujúceho robota. Tento workshop sa venoval inováciám v spoločnosti a tomu, ako takíto podobní malí roboti môžu byť prospešní komunitám aj individuálnym osobám. Po tomto dlhom dni workshopov sme sa opäť odreagovali na medzinárodnej noci, tentokrát Lotyšska a Talianska, a opäť sa o týchto krásnych krajinách niečo nové dozvedeli.

V piaty deň workshopov sa začali aktivity pripravené jednotlivými krajinami. Najprv nám Litva porozprávala niečo o komunikácii a komunikačných schopnostiach, ktoré sme následne využili v ich diskusnej aj kreatívnej aktivite. Nasledoval náš slovenský tím a krátka prezentácia o kritickom myslení a prečo je dôležité. Pre účastníkov sme si pripravili aktivity, ktoré ich opäť prinútili zapojiť svoju predstavivosť a zároveň sa zamyslieť nad tým, čo robí hoaxy a dezinformácie hoaxmi a dezinformáciami. Poobede náš workshopový deň uzavreli Španieli a ich športový deň na pláži, kde sme zase zapojili trochu svojej súťaživosti a tímovej práce. Večer nasledoval dlho očakávaný slovensko-španielsky večer, na ktorom sme predstavili našu krajinu a zároveň si zopár Španielok vyskúšalo, ako vyzerá na Slovensku Veľká noc. Španieli nás zároveň všetkých ohúrili kvázy-divadelným predstavením, ktoré si budeme ešte dlho pamätať.

Workshopy jednotlivých krajín uzavreli na šiesty deň Lotyši a Taliani. Lotyšsko nám na svojom workshope predstavilo umelú inteligenciu a taktiež nás ohúrili piesňou o projekte, ktorá ňou bola vygenerovaná. Taliani nás potom opäť prinútili tímovo pracovať pri stavbe veží zo slamiek a kúskov papiera, pričom vyhrala tá najvyššia, ktorá zároveň nespadla pri najjemnejšom vánku. Po obede sme mali opäť prezentáciu hosťujúcej lektorky o tom, ako si vyšperkovať naše resumé, ako sa pripraviť na pracovný pohovor a vlastne o všetkom, čo budeme potrebovať pre úspech na pracovnom trhu.

Na siedmy deň projektu sme opäť nasadli do autobusu a vydali sa na náš druhý výlet, tentokrát do Ayia Napa. Našou prvou zastávkou bolo múzeum sôch a kaktusov s nádherným výhľadom na neuveriteľne modré more. Potom sme sa previezli do päťhviezdičkového hotela, kde nás čakala prednáška od cyperského podnikateľa, ktorá v nás zanechala zmiešané pocity. Nasledoval obed a potom voľný program, ktorý sme strávili na pláži, v mori ale aj v meste.

V posledný deň programu sme si zhrnuli všetky nadobudnuté skúsenosti a prišiel čas rozlúčiť sa. Bol to deň nabitý emóciami, pretože sme si počas projektu vytvorili silné putá, ktoré nás budú spájať, dúfame, až naveky.

Ďakujeme, Cyprus, za krásnych desať dní a za možnosť zúčastniť sa takéhoto skvelého projektu plného nových znalostí, skúseností a najmä priateľstiev.