Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - šieste stretnutie

Naše šieste stretnutie projektu Poď a Recykluj! sa viezlo na vlne SEPAROVANIA a RECYKLÁCIE. Dozvedeli sme sa, že my, Slováci, produkujeme veľké množstvo odpadu, ktorý môžeme jednoducho vyhodiť do kontajnerov nachádzajúcich sa na každom rohu. Zaujímavosťou je, že separovanie odpadu v Košiciach a napríklad v Bratislave je mierne odlišné, čo znamená, že na Slovensku nemáme jednotný systém pre separáciu odpadu. V niektorých mestách do žltých kontajnerov dávame sklo, inde zase plasty, kovy či tetrapak. Je preto nevyhnutné všimnúť si, aký odpad patrí do jednotlivých kontajnerov. Tieto informácie sa už zväčša nachádzajú napísané priamo na kontajneroch.

 

Prečo teda na Slovensku recyklujeme tak, ako recyklujeme?

Ako sme spomenuli vyššie, na jednotlivých kontajneroch sa zväčša nachádzajú všetky potrebné informácie, ktoré nás vedú k správnemu recyklovaniu. Okrem toho, tieto informácie môžeme nájsť aj na webových stránkach miest a obcí. Dokonca existujú viaceré príučky o separovaní odpadu.

Dobrou správou je, že sme sa výrazne zlepšili v porovnaní s minulosťou, napríklad pred 10 rokmi. Čo je ale fakt, ani súčasné čísla sa nepribližujú európskemu priemeru. Sme ale presvedčení, že o pár rokov sa k nim vieme priblížiť.

 

Na začiatku stretnutia sme si povedali niekoľko základných informácií o projekte a podelili sme sa s účastníkmi o nápad celého jeho vzniku. Taktiež sme predstavili Európsky zbor solidarity IUVENTU, bez ktorých by projekt Poď a Recykluj! nevznikol. Následne sme sa spýtali účastníkov na ich očakávania prostredníctvom interaktívnej tabule - Jam board.

Viacerí sa tešili na nášho lektora, ktorý bol spomínaný na takmer každom stretnutí pred týmto. Niektorí sa zase tešili na diskusiu, nové info alebo tipy a triky. Myslíme si, že sme ich ani zďaleka nesklamali. Na šiestom stretnutí bol našim lektorom pán Marek Brinzík. Človek, ktorý vo svete ekológie nie je žiadnym nováčikom a pozná ho takmer každý. Od mladosti sa venoval ochrane prírody, hlavne vtáctva, neskôr pracoval pre samosprávu a od určitého času pracuje v spoločnosti Natur-pack, tzv. OZV (Organizácie Zodpovednosti Výrobcov) na pozícii marketingového riaditeľa. V mene spoločnosti natáča videá na rozličné témy, avšak všetky sa týkajú odpadu, jeho správneho separovania, recyklácie alebo ochrany prírody. Nájdete ich na každej sociálnej sieti alebo na YouTube kanály - TU klikni.

Na toto stretnutie prišla dokonca aj kolegyňa pána Brinzíka -  pani Uršula Pomfyová, ktorá je v problematike odpadu ako doma. Na vysokej úrovni ovláda legislatívu odpadu a spoločne s Marekom Brinzíkom odpovedali na množstvo otázok našich zvedavých 48 účastníkov stretnutia. I keď otázok bolo dosť, naši lektori sa ich nezľakli a odpovedali na každú z nich najlepšie ako vedeli.

Účastníci sa teda mali možnosť dozvedieť komplexný prehľad toho, ako to s odpadmi na Slovensku funguje. Koľko toho my, Slováci, produkujeme, koľko odpadu skončí na skládkach alebo aké veľké množstvo priestoru v kontajneroch by sme mohli ušetriť, keby stlačíme prázdne PET fľaše, či roztrháme prázdne kartónové krabice. Účastníci sa taktiež mohli spýtať, kde vyhadzovať niektoré typy odpadu, o ktorých si neboli istí, kam patria.

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia od 15 do 19 rokov, ktorí navštevujú naše partnerské školy - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Veľmi nás teší ich záujem, pretože práve oni boli našou cieľovou skupinou. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí účastníci napísali, že si nás všimli z Facebooku a našich osobných stories na sociálnej sieti Instagram.

Na záver stretnutia sme stihli ešte jednu aktivitu, tentoraz cez Mentimeter. Zaujímalo nás, čo si účastníci odniesli z prednášky a preto sme sa ich spýtali túto otázku: Aká informácia ohľadom recyklácie ťa prekvapila? Taktiež sme chceli zistiť, aký majú vzťah k separovaniu a ako to majú vyriešené na školách, ktorú navštevujú.

Odpovede boli rôznorodé a sme presvedčení, že účastníci sa nimi inšpirujú a budú ich aplikovať aj v realite.

Po aktivite na Mentimetri sme pripravili pre účastníkov kvíz cez Kahoot!. Výherkyňa získala parádnu knižku na tému recyklácie.

Okrem iného, pre našich účastníkov sme vytvorili Drive, ku ktorému má prístup každý jeden z nich. Vďaka nemu sa ktokoľvek môže vrátiť k stretnutiu, ktoré ho zaujalo.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Marekovi Brinzíkovi, zo spoločnosti Natur-pack a.s.,

Uršuli Pomfyovej, zo spoločnosti Natur-pack a.s.,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 121