Menu Zavrieť

Online citizens

V pondelok 5. septembra sa začalo naše dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudneme. Začiatkom dobrodružstva myslíme let mladých ludí do Burgasu pripravených sa učiť. Keď sme dorazili do Hotela Amaris, na Slnečné pobrežie, všetko bolo zahalené v tme a my sme stáli pred týždňom dovtedy nepoznaného. Každý z nás dostal izbu s človekom inej národnosti, aby sme spoznali nových ľudí. 

Ďalší deň bol venovaný privítaniu a vzájomnému spoznávaniu. Myslím, že sme si okamžite sadli. Na projekte sa podieľali Slováci, Portugalci, Gréci, Chorváti a pochopiteľne, Bulhari. Samozrejme, v tento deň sme stihli pozrieť aj pláž. Bola ozaj pekná a strávili sme na nej väčšinu nášho voľného času. More bolo úplne šialené – semé vlny. Nám to ale neprekážalo. Užívali sme si skákanie a unášanie každou ďalšou vlnou. Niektoré dni bolo pokojnejšie – mohli sme si aj zaplávať. 

Streda bola celá o politike. Pozerali sme vzdelávacie videá a vyjadrovali sme svoje názory na rôzne politické orientácie. Diskusie boli živé a veľmi zaujímavé. Večer bol už pokojnejší – v malých skupinkách sme odpovedali na otázky o živote. Útulnú atmosféru nám dotvárali sviečky.  

Vo štvrtok bolo našou skupinovou úlohou vytvoriť projekt o zapájaní mladých do politiky a sociálneho života. Nápady boli skvostné. Zahŕňali tvorbu aplikácií, webstránok a účtov na rôznych platfomách. A keďže toto bol Eramsus+ projekt s ľuďmi z rozličným pôvodom a národnosťou, mali sme až dve „Cultural nights“ – každá národnosť prezentovala svoju krajinu, národné jedlá, nápoje… Tento večer sa nám predstavili Slováci, Gréci a Portugalci. 

Piatkovou témou boli fake news alebo falošné správy a hneď ráno nás čakala kreatívna úloha – tvorba krátkeho videa o falošných správach alebo rozdielnych druhoch podvodov – znova v skupinách. V podstate takmer celý projekt sme pracovali v skupinách. Mylsíme, že je veľmi dôležité rozvíjať túto zručnosť. Natáčanie videí bola obrovská zábava! O dosť rozdielna úloha bola tá poobede. Prečítali sme si krátky príbeh a mali sme zoradiť postavy podľa antagonizmu každej z nich. Potom sme museli nájsť kompromis v poradí s iným účastníkom a neskôr so skupinou ľudí s rozdielnymi morálnymi kompasmi. Večer sa konala druhá „Cultural night“. Tentokrát prezentovali Chorváti a domáci Bulhari.  

V sobotu sme mali „City game“. Boli sme rozdelení do skupín a dostali sme zoznam nenáročných úloh, ktoré sme mali splniť. Napríklad tancovanie na verejnosti, fotka so zmrzlinou alebo prezentácia nášho projektu miestnym mladým. Úlohy sme mohli plniť buď na Slnečnom pobreží alebo v Nessebare – v starom pobrežnom meste plnom malých domčekov a obchodíkov so suvenírmi. 

V nedeľu sme mali organizované debaty. Utvorili sme tímy a rozdelili sme sa na skupinu pre a skupinu proti. Každý tím dostal tému, na ktorú si mal pripraviť argumenty. Témami boli napríklad trest smrti, iterrupcie alebo povinné očkovanie. Super skúsenosťou bolo debatovanie s presnými pravidlami.  

V pondelok sme pokračovali s debatami na ďalších päť tém. Napríklad daň z osobného bohatstva, zelená dohoda alebo green deal, testovanie na zvieratách, atď. Hneď potom každá národnost prezentovala svoju vysielajúcu organizáciu.  

Utorok bol posledný deň projektu. Na mládežníckych výmenách, akou bola aj táto, to zvyčajne znamená prezentáciu a zhrnutie celého Erasmus+ programu. Dozvedeli sme sa užitočné informácie o dobrovoľníctve (ESC), mládežníckych výmenách (YE) alebo výcvikových kurzoch (TC). Mali sme aj milé aktivity, ako napríklad písanie malých odkazov iným účastníkom.  

Väčšina ľudí odišla v stredu. Nebolo ľahké každého objať a rozlúčiť sa s vedomím, že sa už nikdy nestretneme. Bude nám to všetko chýbať. Projekt nás veľa naučil. Vytvoril nové priateľstvá, ktoré si nesmierne vážime. Dúfame, že ostane v našich srdciach a že si navždy budeme pamätať šialený týždeň plný dobrodružstva na Slnečnom pobreží. 

 

Hits: 93