Menu Zavrieť

Sail with Social Entrepreneurship v Grécku

Youthfully Yours vyslala začiatkom apríla dvoch Slovenských dobrovoľníkov reprezentovať našu malú veľkú krajinu do Gréckeho mesta Thessaloniki na neformálny treningový kurz Sail with Social entrepreneurSHIP. 

Projekt sa zameriaval na tému sociálneho podnikania, ktoré je na Slovensku ešte len veľkou novinkou. V kocke, sociálne podnikanie zlepšuje kvalitu života miestnych obyvateľov a vyznačuje sa tým, že na rozdiel od klasického negeneruje zisk majiteľom do vrecka, ale musí byť vložený späť do podniku. 

„ Mali sme šancu vidieť ako môže krajina vďaka sociálnemu podnikaniu motivovať ľudí vytvárať prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre.” 

 

Počas tohto kurzu sme navštívili niekoľko lokálnych sociálnych podnikov, aby sme teoretické vedomosti videli v praxi. cieľom podnikov bolo posilniť iniciatívu mladých a dbať o inklúziu sociálne znevyhodnenych.  

 

„ WE- Kedysi starý opustený sklad - dnes budova pre kurzy antigravity, cirkusovy krúžok, simulátor lyžovania, snowboardovania, skatepark, workspace pre mladých, ktorá večer hostuje známych DJs a víta domácich aj nedomacich v svojich klubových priestoroch. “ 

 

Myšlienkou sociálneho podnikania sme ostali očarený a ľutovali, že niečo podobné u nás ešte neexistuje.  

Okrem návštev, sme si prešli aj základy kreativity a jeho využitia v businesse, kde sme sa aj my hrdo mohli prezentovať cvičebnicou Kreatívny Guru, ktorú sme spolu vytvorili. Ďalsimi aktivitami na zozname boli napríklad porovnávanie sociálneho podnikania v jednotlivých krajinách (Slovensko nebolo jedine, co ho ešte nezaviedlo)a cez hry a diskusie sme sa postupne ucili o manažérskom modely PDCA (plan do check act) ci design thinking. 

 

No nebolo to všetko len o učení sa a návštevach podnikov. Práve prvé dni boli zamerané na rôzne team-buildingove aktivity a cvičenia, aby sa mohlo vytvoriť silne puto medzi účastníkmi. Dostali sme aj deň voľna, kedy sme spoločne navštívili lokálnu reštauráciu s domácou kuchyňou a obdivovali krásy Thessalonik. 

Organizátor projektu InfinityGreece sa bravúrne postaral o ubytovanie aj stravu (ako vegan som sa naozaj nemohla sťažovat). 

 

Celý tréningový kurz prebiehal formou neformálnych aktivít a cvičení, ktoré mali prispieť k rozvoju zrucnosti pre pracovníkov s mládežou. Takže naše odporúčanie na záver znie: využite šancu od EÚ spoznávať kultúry a svet v ktorom žijeme. Kedy keď nie teraz.  

Hits: 90