Menu Zavrieť

Youth Engagement Lab

Po prvýkrát som sa zúčastnila Erasmus+ projektu. Nevedela som čo očakávať. Celkovo som bola milo prekvapená, ako ľahko projekt prebiehal. Naučila som sa veľa o EÚ, simulácia EÚ parlamentu mi pomohla zistiť ako funguje schvaľovanie zákonov, zistila som, že to nie je také jednoduché, ako sa môže zdať.

Dostalo sa ku mne obrovské množstvo zaujímavých informácii. Zistila som aký je priemerný vek poslancov na Slovensku, koľko členov zo SK je v EÚ parlamente a tiež sme diskutovali, ako sa viac zapájať ako občan EÚ. Úprimne povedané, nevedela som koľko projektov je financovaných z EÚ a že mám toľko možností.

Spoznala som úžasných ľudí zo 7 krajín a ak by som mala možnosť ísť ešte raz, bez váhania by som to využila. Toto určite nie je posledný projekt, do ktorého som sa zapojila.

Do Erasmus+ projektu som sa chcel zapojiť už dlhšie. Ihneď ako som zbadal tuto príležitosť ktorá sa konala presne v deň mojich 18. narodenín som sa rozhodol zapojiť. Pred začiatkom projektu som nikoho zo zúčastnených nepoznal, preto som do projektu vstupoval s veľkou neistotou.  

Avšak hneď po stretnutí s účastníkmi sa neistota úplne stratila. Spoznal som kopu skvelých ľudí z 7 krajín sveta. Spolu s nimi som sa zúčastňoval rôznych workshopov a prezentácii  ktoré zvyčajne začali úvodnými hrami po ktorých sme hladko naviazali na preberanú tému. Témy boli veľmi zaujímavé a zároveň boli nastavené tak, že som nepotreboval rozsiahle znalosti na danú tému. Na prezentáciách a workshopoch som sa veľa dozvedel o fungovaní EÚ, konkrétne ako funguje prerozdeľovanie financií, od čoho závisí počet poslancov v EÚ parlamente a kto ich volí, ako a kedy sa jednotlivé krajiny pridávali do EÚ, ale taktiež aj o fungovaní parlamentu v iných krajinách a o fungovaní štátu mimo EÚ. 

Toto bol môj prvý Erasmus+ projekt. Dozvedel som sa na ňom veľa nových vecí zaujímavými formami, zlepšil svoju angličtinu a  spoznal veľa skvelých ľudí. Keď sa mi naskytne ďalšia možnosť ísť, určite sa zúčastním.  

Hits: 85

Youth engagement Lab

(Youth Exchange)

 

Do you know how to approach youth? Not yet? This is a project for you!

 

21-29.11.2022/ Weicherdange/ Luxembourg

Organizator of the project: Coconutwork

The project will take place between 21-29.11.2022 in Weicherdange, Luxembourg.

Young people upload photos, videos, and stories on soсial media every day. These feeds are shared further and forwarded to thousands of people. In some сases, young people do not possess the sensitivity, сompetenсies, and skills needed to generate suсh media сontent, whiсh aссurately refleсts the events happening around them. They also сan сreate unintentionally fake and inappropriate news that сan lead to misinformation.Therefore, the overall goal of the projeсt ‘Youth Engagement Lab’ is to foster сommunity engagement of young people through new media teсhnologies.

Working language: English

Partcipant requirements:

4 participants + 1 goup leader

Participants profile

Age - between 18-25 (group leader preferably older than 23) 

We are looking for young people who are interested in the topic, motivated, with a proactive attitude. A good command of English is not required to expand access to the greatest number of young people and is not required a previous experience. Instead, it is desirable that the leader has a good level of English and that he/she has gained some previous experience in projects Erasmus+, in order to ensure an expert figure able to guide and support their group throughout the whole process, from preparation to the end of the dissemination activities.

Gender balance: It is important that the participants’ selection process take into consideration also the gender equality criteria.

All participants (including group leaders) must be vaccinated against COVID-19 with a complete vaccination scheme or to hold proof that they had COVID-19 in the last six months. 

Free Men's White Button-up Dress Shirt Stock Photo

Important info:

Accommodation, meals, and the program throughout the project are fully reimbursed according to the rules of the Erasmus + program through the project organizer.

Travel costs will be reimbursed to the participant.

Each participant is individually responsible for the planning and implementation of the trip. Extremely important: The participant is obliged to keep the travel document to and from the destination and hand it over / send it to the project organizer according to his instructions.

Reimbursement of travel costs will only be done upon full attendance of the program and presentation of all original (+return tickets) tickets, receipts, invoices, and boarding passes. 

Insurance: Travel insurance is NOT paid by the participants or subsequently reimbursed. Each participant is obliged to take out health insurance, which is valid in Luxembourg

.

How to apply for the project?

Send us your CV (in English) + motivation about why YOU should go to this project at project@youthfullyyours.sk

INFOPACK can be found HERE!!!

Deadline to apply: 26.9.2022

The project is financially supported by the Erasmus + program.

ErasmusPlusO

Hits: 377