Menu Zavrieť

Zoom in, Zoom out

V jednu peknú aprílovú sobotu sa naša skupina pozostávajúca z deviatich stredoškolákov z Nitry vydala na dlhú cestu vlakom. Našou cieľovou destináciou bol poľský Rzeszów, kde sme sa zúčastnili Erasmus+ projektu "Zoom in, Zoom out". Po ôsmich hodinách naťahovania nôh do uličky, hrania hier, jedenia a klebetenia sme dorazili do našej stanice. Našťastie, sme to už odtiaľ nemali ďaleko k miestu, kde sa projekt konal — organizácia INPRO má totižto sídlo priamo v budove stanice. 

Vymotali sme sa z vlaku, a už sme sa nevedeli dočkať stretnutia s ostatnými účastníkmi z Maďarska, Ukrajiny a Poľska, ktorí boli na mládežníckej výmene s nami. Projekt sme začali večerou v blízkom podniku, kde sme sa trochu spoznali s ostatnými. Po prvých dojmoch sme sa už ale zmohli len na sprchu a spánok, vyčerpaní dlhou cestou. 

Počas prvého doobedia sme sa oboznámili s pravidlami celej mládežníckej výmeny a pobytu v hosteli. Zabavili sme sa rôznymi teambuildingovými aktivtkami, aby sme mali prehľad o tom, s kým budeme počas projektu spolupracovať. Poobede nás čakala prezentácia práce fotografa, čo nám pomohlo získať presnejšiu predstavu o tom, čo bude výsledkom projektu.

Hneď v úvede druhého dňa sme sa naučili niečo o technickej stránke fotenia, porovnali sme digitálnu a analógovú fotku a diskutovali sme o tom, čo vlastne fotka znamená a na čo ju môžeme použiť. Rozoberali sme niektoré, už vyhotovené fotky a uvažovali sme o tom, čo sa nám snažia povedať. V tímoch sme nafotili pár fotiek, ktoré mali spĺňať isté parametre. Tieto fotky sme potom jeden pred druhým odprezentovali a podelili sme sa o naše myšlienkové pochody. Poobede sme mali šancu trochu si pozrieť Rzeszów prostredníctvom organizovaného City Tour. 

V utorok večer sme ešte stihli Intercultural night, na ktorej sme doprezentovali Slovensko ostatným, a oni zasa povedali niečo nové o svojej rodnej hrude nám. Vyložili sme bryndzu, arašidové chrumky, hašlerky a parenice... A zistili sme, že chutia najmä nám, a aj to, že máme lepšiu kuchyňu ako iné krajiny ;).

V stredu po mnohých slovách prišlo k činom-zobrali sme do rúk naše telefóny a foťáky a snažili sa odfotiť čo najlepšie a najpôsobivejšie zábery, ktorými sme sa mali neskôr odprezentovať na vernisáži. Celý ďen sme strávili fotením a úpravou fotiek, a zároveň aj spoznávaním Rzeszowa. Večer sme sa šli pozrieť na podujatie Open café, organizované dobrovoľníkmi z organizácie INPRO, ktoré bolo tentokrát zamerané na enviromentálne problémy. Mali sme tak šancu diskutovať nie lne medzi sebou, ale aj s miestnymi študentmi.

Štvrtok sme celý obetovali vernisáži, ktorá bola vlatne výstupom z celého týždňa. Naše fotky sme zarámovali, premiestnili do budovy, kde sa konala vernisáž a odprezentovali svoju prácu návštevníkom. Vysvetlili sme, čo sme chceli fotkou povedať, na čo upozorniť. Snažili sme sa držať jednej z nosných tém Plánu udržateľného rozvoja OSN, čo sa nám, podľa nášho úsudku, aj podarilo. 

Posledné doobedie sme strávili prehliadkou Piwnice, chodieb pod mestom. krásne zrenovované pristory nám predstavil sprievodca počas takmer dvojhodinovej prehliadky. Po tejto aktivitke nás čakalo už len finálne zhodnotenie projektu a rozlúčka.

Cesta späť bola oveľa zdĺhavejšia, keďže železnice opäť (ne)sklamali, vozne nám neprepojili, vlaky sa nepočkali, a tie, čo sa náhodou čakali zasa meškali. Koniec koncov sme ale zdraví, unavení, zasa o niečo múdrejší a plní zážitkov dorazili domov.

 

Hits: 110