Menu Zavrieť

Prečo?

Ahojte, som Dada a pocházam z malého mestečka na Orave, tam, kde „ľ“ znie tak ľubozvučnejšie?.

Moje prečo začalo jedného krásneho a horúceho letného dňa, kde teplotu stupňovali aj stresy popri odovzdávaní diplomky. Medzitým všetkým som dostala ponuku zúčastniť sa medzinárodného projektu, ktorý sa, ale konal na Slovensku v Košiciach.

Keďže som ako študent mala možnosť zakúsiť Erasmus v rôznych podobách od tréningov a mládežníckych výmen, cez dobrovoľníctvo, študijný pobyt či prax, neváhala som ani minútku a zapísala som sa, však Košice sú krásne.

Do Košíc pricestovali inšpiratívni mladí ľudia z rôznych kútov Európy, aby diskutovali na „very hot topic“. Bolo krásne vidieť, že v tom momente sme mali okno do sveta otvorené priamo v našom meste, a že ak začneme rozprávať náš príbeh, ľudia naozaj počúvajú.

Keď som sa, ale rozprávala s našimi mladými, mimochodom ľudia s obrovským potenciálom, zneli dosť negatívne, v zmysle, že doma to máme všetko na figu a EU im je veľmi vzdialená. Nečudujem sa im, špeciálne, ak nasávajú negatívnu vlnu z niektorých našich mienkotvorných médií, pričom je ťažké mať iný názor.

Tvrdili, že radi by sa šli pozrieť von, no nemajú na to príležitosť, alebo cestovanie je len pre tých, ktorí si to môžu finančne dovoliť. Tu som videla, že stále nevedia o možnostiach, ktoré EU poskytuje.

Áno, máme mnoho problémov a ešte viac vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, no stále máme čo ponúknuť, ak sa vieme vhodne prezentovať (schválne nepoužijem slovko predať, lebo na Slovenku to môže vyvolať iné konnotácie).

A s tým prišlo moje prečo.  Po rokoch strávených za hranicami kde som cestovala, žila, študovala a pracovala som trochu zabudla na to, že som strávila veľa času hľadaním rôznych projektov sama. Teraz vďaka organizáciám ako je Youthfully Yours to je oveľa ľahšie, dostupnejšie a prehľadnejšie.

Ak to mám zhrnúť, práca s Erasmus +, podľa mňa, má zmysel.  Hlavne môže dopomôcť mladým vycestovať za hranice svojho komfortu, ktorí keď sa vrátia už nemusia byť až takí pohodlní, práve naopak môžu mať chuť meniť veci k lepšiemu. Môže sa stať, že to bude šok, keď začnú porovnávať, no na druhej strane, uvidia aj druhú stranu mince a to, že podobné problémy riešia ľudia aj v iných štátoch a že každá zmena potrebuje svoj čas a správnych ľudí na správnom mieste.  Tak teda….Do You wanna be this change?

Hits: 1223