Menu Zavrieť

Forward Together

Forward Together

Témou projektu na ktorom sme sa zúčastnili bolo využitie digitálnej transformácie na inkluzívne a udržateľné neformálne vzdelávanie a projekt nám odovzdal oveľa viac než len nové teoretické znalosti. Okrem toho, že téma bola veľmi zaujímavá, program dosť pestrý a nevšedný a organizácia, ktorá tento projekt organizovala bola zložená z tých najlepších možných ľudí na správnom mieste najväčší prínos spôsobili práve ľudia, ktorí sa tohto projektu účastnili spolu s nami. Spravili tak tento projekt jedinečným a veľmi prínosným zážitkom na celý život. Síce sme sa takmer nikto pred týmto týždňom navzájom nepoznali, stala sa z nás za ten týždeň takmer rodina, ktorá spolu fungovala bez akýchkoľvek ťažkostí či problémov. Pomáhali sme si navzájom, tvorili sme rôznorodé tímy bez ohľadu na sympatie či antipatie a dokázali sme spolu kooperovať na rôznych programových aktivitách. Organizátorky Fotini a Panagiota z organizácie Culti Multi sú úžasné trénerky a nikdy nemali problém nám čokoľvek vysvetliť viackrát ak bolo treba alebo trošku pozmeniť vopred pripravený program kvôli požiadavkám ostatných účastníkov.

Naučili sme sa hlavné rozdiely medzi formálnym vzdelávaním, neformálnym vzdelávaním a neformálnym učením sa napríklad pomocou YouTube videí. Rovnako sme sa ale naučili aj používať digitálne technológie a vymoženosti modernej doby na vytváranie rôznych pomôcok pre neformálne vzdelávanie. Prvou bola aplikácia ActionBound kde nás rozdelili do tímov a nechali kráčať ulicami mesta Kalamata a sledovať GPS šípku v telefóne pre splnenie jednotlivých úloh ako napríklad nájsť turistické informačné centrum, pamätník na námestí alebo historický kostol. Bola to super zábava a ideálna možnosť využitia gamifikácie na spoznávanie nejakého miesta formou hry. Ďalším super nástrojom bol Kahoot na tvorbu online kvízov, kde sa dokážu ľudia zapojiť priamo zo svojho telefónu a predbiehať sa navzájom kto klikne na správnu odpoveď rýchlejšie. Najväčšia zábava bola ale s aplikáciou bamboozle kde sa dá vytvoriť kvíz v ktorom je možné body aj strácať alebo kradnúť inému tímu. Skrátka načerpali veľmi hodnotné informácie o tom ako neformálne vzdelávať mládež pomocou gamifikácie.

Organizačné záležitosti a ubytovanie boli tiež zvládnuté výborne. Od začiatku sme boli adekvátne informovaní o všetkom potrebnom – kde sa nachádza hotel, ako sa tam postupne dostať z letiska v Aténach, na ktorý autobus nasadnúť, kde vystúpiť,  ktorý autobus zvoliť do Kalamaty a následne aj cesta zo stanice v Kalamate na hotel.  Akékoľvek naše otázky a požiadavky boli promptne zodpovedané a splnené, ak to bolo možné. V Kalamate sme ochutnali pravú Grécku kuchyňu a jedlo bolo veľmi chutné a pripravované z kvalitných miestnych surovín. Podarilo sa nám dokonca dostať na miestnu ochutnávku vín kde sme mali možnosť ochutnať takmer všetky druhy vína, ktoré Kalamata a okolie produkuje.

Tento projekt by sa dal zhrnúť tak, že nie len splnil naše očakávania ale dokonca ich značne prekonal. Naučili sme sa veľa užitočných vecí. Mali sme kopec zábavy počas programu ale aj po ňom. Pochopili sme aké je patriť do marginalizovanej skupiny, ktorá nemá také možnosti ako my. Spoznali sme úžasných ľudí a užili sme si Grécko plnými dúškami. Nadviazali sme nové priateľstvá a už teraz sa nevieme dočkať keď sa opäť niekde s týmito ľuďmi stretneme.