Menu Zavrieť

Accept the Rhythm Journal

IMG_3211(Autorka: Martina Grejtáková)

O čom bol projekt Accept the Rhythm na Jahodnej pri Košiciach a čo priniesol svojím účastníkom?

     Túto reflexiu píšem pár týždňov po absolvovaní môjho prvého E+ projektu s názvom Accept the Rhythm na Jahodnej pod taktovkou mimovládnej organizácie Youthfully Yours SR. Už takmer rok sledujem mládežnícke projekty Erasmus+, no stále som si našla nejaký háčik prečo sa akcie nezúčastniť. Teraz ľutujem, že som nezačala skôr.
 Čo mi projekt Accept the Rhythm, dal? Nový pohľad na každodenné situácie. Je to možno klišé, no v dnešnom svete sa väčšinou nestíhame zamýšľať nad vecami, ktoré nemajú ekonomickú podstatu. Vzdelávanie prebiehalo vo forme workshopov, ktoré upozorňovali na problém migrácie a s ním spojenú sociálnu exklúziu prostredníctvom divadla a iných druhov umenia. Program a aktivity boli postavené tak, že som hneď mala pocit, akoby sme boli jedna veľká rodina.

_DSC0506

_DSC0554

Neformálne vzdelávanie na mne zanechalo veľký dojem. Bola som prekvapená jeho vysokou efektivitou v porovnaní s "učebnicovým" vzdelávaním. V podstate počas hry, som bola schopná zamýšľať sa nad globálnymi problémami ako nikdy predtým.

P1040843

_DSC0405

Projekt bol zameraný na problematiku sociálnej inklúzie, diskriminácie a migrácie. Venovali sme sa najmä spôsobom, akými by sa dalo pomôcť ľuďom, ktorí sú terčom predsudkov. Ľuďom, ktorí sú bez akéhokoľvek pričinenia odstrkovaní väčšinou.

P1040800

P1040932

Tento projekt ma donútil pribrzdiť a zamýšľať sa nad ľudskými otázkami, ktoré paradoxne nie sú až také prirodzené ako by mali byť. Treba si uvedomiť, že správať sa ako ľudia je niečo, na čo treba myslieť a pracovať na tom. Myslieť na všedné pozdravy, úsmevy, milé gestá či poďakovania. Nesmieme na ne zabúdať! A to všetko voči ľuďom, ktorých nepoznáme. Sme predsa jedna spoločnosť a máme právo i povinnosť žiť spolu v mieri.
 
(Martina Grejtáková)

[ssba]

Hits: 1010