Menu Zavrieť

Kúsok ticha vo víre veľkomesta

TC Community for all/ Berlín/ Nemecko

Pokojná hladina jazera kúpajúca sa v slnečných lúčoch akoby tropického slnka. Pokojné šumenie listov a príjemný vánok. Sedím na lenivo sa knísajúcej loďke a vychutnávam si príjemný chladivý nápoj, Berliner Kindl. Počkať čo? Tropické slnko nakoniec predsa len nebude tak tropické. Nachádzame sa v západnej Európe a je ešte len začiatok mája. Avšak ani to, čo vidím naokolo, nezodpovedá úplne mojej predstave ako vyzerá centrum Berlína.

Nenápadné jazierko Plotzensee je však vzdialené len 25 minútovou chôdzou od časti Sprengelkiez, z ktorej sa môžete za pár minút odviesť metrom priamo do centra, rovno na Alexanderplatz.

Vynikajúca poloha ubytovania nám umožnila dištancovať sa od ruchu veľkomesta, zároveň sme však mali možnosť sa doň za krátku chvíľu znova ponoriť.

Skutočne prekrásny deň. Vychutnávame si ho za odmenu po veľmi usilovnom týždni, kedy sme sa naplno venovali neformálnemu vzdelávaniu v oblasti migračnej politiky na tréningovom kurze Community for all.

Veľmi pestrá kultúrna zostava zapojených krajín vytvorila na tomto projekte neopakovateľnú atmosféru a priblížila mi mnohé kultúry, s ktorými som doteraz neprišla do kontaktu. Som veľmi vďačná za to, že som mala možnosť spoznať skvelých ľudí z Kosova, Albánska, Azerbajdžanu, Srbska, Egypta, Španielska a Talianska.

Úžasnou skúsenosťou bol aj vzdelávací proces, vďaka veľmi schopným lektorom, s ktorými sme viedli množstvo zaujímavých diskusií na tému migrácie. Nechýbalo však aj množstvo aktivít spojených s umením, či už hudba, divadlo alebo kreslená tvorba. Vďaka zaujímavým cvičeniam s humorom a satirou, sme získali dôležitý nadhľad nad problémom rasizmu, ktorý nám ukázal jednu z ciest, ako sa vysporiadať s touto problematikou.  Som skutočne veľmi vďačná že som mala možnosť zúčastniť sa na tomto projekte.

Lenka Dana Palza

Projekt je finančne podporený programom Erasmus +
ErasmusPlusO

Hits: 909