Menu Zavrieť

Ekologicky v Poľsku

p3546_9b1fedaa_x

Ak k Tebe znenazdajky príde ponuka zúčastniť sa mobility mládeže, to najlepšie, čo môžeš urobiť je, že hoci aj na poslednú chvíľu, zbalíš svojich päť slivák, prehodíš si batôžtek cez plece a plný očakávaní vyrazíš na cestu. Ak by však taká ponuka sama neprišla, nezúfaj a vyhľadaj si ju Ty!

zwierzyniec

Mňa si mobilita našla sama po sociálnej sieti. Spočiatku som jej priznávam nedôverovala, ale o pár dní som už cestovala naprieč Slovenskom. Prvé nezabudnuteľné stretnutie ma čakalo s ďalšími účastníkmi projektu v Bratislave. Nasledovala mnoho a mnoho hodinová jazda autobusom, strácanie sa vo Varšave, dotyky s poľskou kultúrou v Lubline a konečne príjazd na miesto určenia: Zwierzynce.

30175_b

Hneď v prvých momentoch sa lámali ľady (a to teda doslovne cez Ice breaking aktivity), s celou skupinou sme odbúrali vzájomné bariéry a zabudli na prvotný stres. Aj únava z nekonečnej cesty sa v spoločných hrách kamsi vytratila a dobrá nálada úvodného momentu sa potom niesla celým projektom.  Jeho témou bola tentokrát ekológia a zdravý životný štýl. Jedna časť účastníkov pracovala na krátkom video-spote, v ktorom skupina poľských super hrdinov (rozumej eko-teroristov) bojovala za ekologickejší životný štýl. Druhá časť pripravovala hry a aktivity neformálneho vzdelávania pre mládež. Tieto sme potom využili počas záverečného eventu a spoločnej „opekačky“ s miestnymi deťmi.

zwierzyniec

 A čo mi to dalo? Spoznala som množstvo inšpiratívnych ľudí a zaujímavých workshopov. Každý deň do mňa vyslovene naočkoval nové poznatky. Zistila som ako efektívne recyklovať, ako si všeličo vyrobiť z tetrapaku, dokonca aj ako sa starať o vlastný kompost. A to už je niečo nie?! Prebrali sme problémy ekologických domov, udržateľného životného štýlu a iné praktické vecičky. Naviac po večeroch nám ostalo dostatok času spoznávať miestnu aj „nemiestnu“ kultúru. Organizátori pre nás dokonca zinscenovali pravú poľská svadbu. A voľný čas? Ten sme strávili v poľskej zeleni, príjemným relaxom v kajakoch a nenáročnou cyklistikou.
 Okrem množstva suvenírov (a krowiek) si odnášam nespočetne veľa zážitkov, priateľstiev a (eko)inšpirácie.
Ďakujem za ne...

[ssba]


Pár poznámok z mobility mládeže v rámci KA1 programu Erasmus+

 


ZB

Hits: 71