Menu Zavrieť

K projektu som sa dostal cez môjho spolužiaka, teda organizácií sme už skôr pomáhali pri logistike jedného  z projektov pri Košiciach v decembri. Na projekt do Portugalska sme sa tešili, bola to pre nás motivácia úspešne ukončiť skúšky čo najskôr a potom si užiť parádny trip naprieč Európou. Všetko to začalo už prípravou pred projektom, hlavne tradičných jedál a folklórneho odevu. So spolužiakom Dominikom sme zvolili cestovať viacerými druhmi dopravy, preto sme šli do Prahy vlakom, potom lietadlom do Madridu a neskôr do Porta, ktoré som si veľmi zaľúbil. Pred samotným projektom sme strávili deň v Porte, čo nám už dalo pekný úvod do Portugalska a tešili sme sa čo to bude za projekt. Téma mi nebola veľmi známa, boli sme plní očakávaní.

Prvý deň nás prekvapili prehliadkou a celodenným výletom do študijného mestečka Caimbra. Bolo to naozaj zaujímavé a obohacujúce spoznávanie regiónu. Večer sme strávili večeru s lokálnou komunitou v továrni na výrobu oleja a požili sme super tradičné jedlá a nápoje. Všetko nám spríjemňovala živá tradičná hudba. Tieto momenty boli pre mňa ako z filmu, veľmi silné a pekné.

Druhý deň doobeda sme mali priestor na prípravu tradičných kostýmov, poobede sme sa zúčastnili miestneho Karnevalu, bolo to naozaj veľmi energické. Počasie bolo premenlivé, karneval bol trošku dlhý a únavný ale výsledný efekt bol pekný. Večer sme znova strávili na spoločnej a štedrej večeri.

Tretí deň sme myslím začali workshopom a ice-breaker aktivitami no to bolo podľa mňa trošku neskoro, na to že už bol 3/5 dní projektu.  Ale aktivity boli pekné a zmysluplné. Aktivity pokračovali aj poobede a večer sme pripravovali jedlá na Intercultural evening. To bolo tiež veľmi zaujímavé, pomohlo to aj ku zoceleniu národných tímov. Malo to zaujímavú atmosféru, lebo každý chcel ukázať to najlepšie čo doma má. Večer bol pekný a veselý, veľa sme toho spoznali a na záver nás prišli domáci lokálni tanečníci učiť ich tance. To bol tiež silný moment projektu.

Štvrtý deň sme absolvovali prehliadku Múzea o chlebe a to bolo síce netradičné ale o to viac zaujímavé.

Posledný deň sme strávili aktivitami a workshopmi ohľadom zdieľania hodnôt a diskutovania a poobede aktivitami o priateľstve. Maľbami sme mali znázorniť čo pre nás znamená priateľstvo. Vznikli naozaj prekvapivo krásne diela.

Ešte by som rád pripomenul že chalani sme bývali na požiarnickej stanici, čo bolo zaujímavé, ubytovanie bolo obstojné. Trošku problém bol že vykurovali len klimatizáciou a to niekedy nestačilo. Ako už býva zvykom, každý večer po programe sa stretla nejaká skupina v bare alebo pri nejakých spoločenských hrách, čo sú tiež veľmi dôležité momenty spoznávania kultúr aj takto – neformálne pri pivku alebo inej pochutine.

Môžem zhodnotiť že projekt mal veľmi peknú myšlienku a mnoho pekných momentov. No už od začiatku nám trošku chýbali informácie o programe alebo časovom pláne. Trošku sme nikdy nevedeli kto je zodpovedná osoba a sem-tam sa stalo že časové prestoje boli dosť dlhé. Viacerí ľudia vďaka zime v priestoroch aktivít ochoreli a to trošku obmedzilo niektoré aktivity. Posledné dva dni projektu boli pre mňa tiež veľmi ťažké, keďže som mal viaceré zdravotné problémy.

Každopádne budem na tento projekt spomínať v dobrom, spoznal som množstvo super ľudí. Toto bol môj druhý projekt tohto typu, na tomto bolo zvláštne až 50 ľudí ale napokon sme sa všetci po projekte poznali ako rodina. Workshopy mi dali pocítiť, že sme všetci jedna Európska rodina a bolo cítiť spolupatričnosť a dobrý úmysel mnohých ľudí. Ja osobne som nadviazal mnohé kontakty aj jeden bližší a teším sa že kontakty udržiavame aj naďalej. Organizátori sa vždy snažili o naše dobro a komfort ale myslím že sme pocítili že 50 ľudí je na prvý projekt organizácie asi veľa. Páčilo sa mi, že mi na moju požiadavku zohnali gitaru a tak som mohol spríjemniť projekt hrou a spevom čo veľmi pomohlo celej atmosfére. Cestou späť sme to zobrali ešte cez Amsterdam ale to som si už veľmi neužil, kedže som mal posledné dni projektu silné teploty. Ale každopádne cestovanie ma bude vždy fascinovať a hlavne lietanie.

Tento projekt mal aj plusy aj mínusy. Ako veľké plus by som vyzdvihol aj spoznanie ľudí zo Slovenska, ktorých som nikdy nevidel ale po chvíľke sme boli partia ako hrom a zažili sme naozaj mnoho zábavy. Rád by som sa poďakoval organizácií YouthfullyYours za sprostredkovanie a možnosť zúčastniť sa tejto vzdialenej a zaujímavej medzinárodnej výmeny. Určite by som sa rád zúčastnil viacero projektov, myslím si že pre mladého človeka sú takéto momenty na celý život a možnosť získať rozhľad. V neposlednom rade som sa po týždni zdokonalil v komunikácii v angličtine.

Tieto projekty vrelo odporúčam každému mladému človeku. Verím že táto skúsenosť nebola posledná.

Dávid Lukáč

Hits: 752