Menu Zavrieť

5 spomienok z mládežníckej výmeny v Portugalsku

Už niekoľkokrát som sa chystal na mládežnícku výmenu. Veď možnosť spoznať cudziu krajinu, ľudí z rôznych kútov Európy a ešte sa pritom naučiť niečo nové znie úžasne. Nehovoriac o tom, že takmer všetky náklady sú hradené z rozličných fondov a brány do sveta sa tak otvárajú naozaj každému. Z rôznych dôvodov mi to však nikdy  nevyšlo. Tento rok mi to však nakoniec predsa len klaplo. Za týždeň sa toho udialo naozaj veľa a preto vyberám len zopár vecí, ktoré mi zostali v pamäti…

Ak by ste chceli niekedy vyraziť na podobnú výmenu, existuje pomerne veľa organizácií, cez ktoré je možnosť vycestovať. Ja som išiel cez YouthfullyYours a môžem ich len a len odporučiť.

Prehliadka študentského mesta Coimbra

Navštívli sme univerzitu v Coimbre, ktorá mala naozaj čarovnú atmosféru. To, že bola čarovná nepíšem náhodou - bola veľkou inšpiráciou pre J.K.Rowling a Rokfort nesie mnoho jej čŕt. Prešli sme si univerzitu, ale aj najkrajšie časti mesta a osobne si myslím, že jeden deň na prieskum ani zďaleka nestačil. Ak rozmýšľate nad tým, kam vyraziť na Erazmus na vysokej škole, Coimbra bude už len svojim duchom skvelou voľbou.

Karnevalový sprievod

Byť súčasťou miestneho karnevalu v chladnom a sychravom počasí sa mi síce pôvodne nezdal ako najlepší nápad a kvôli počasiu som mal celkom zlú náladu. Avšak akonáhle sa náš sprievod začal hýbať, tak sa moja nálada obrátila o 180 stupňov. Naozaj som si užil pomalý pochod malebnými uličkami Portugalských dediniek. Skvelá nálada okolo postávajúcich miestnych bola totiž naozaj nákazlivá.

Slovenská skupinka

Naša slovenská skupinka bola úžasná. Mám pocit, že sme si naozaj sadli a napriek tomu, že sme sa vôbec neizolovali od ostatných, vzniklo medzi nami možno až príliš veľa interných vtipov. Obzvlášť legendárne Košické duo Dominik s Davidom dostali svojim humorom prakticky všetkých účastníkov. Smiali sme sa aspoň 16 hodín denne. Ja som sa síce svojej prvej výmeny vôbec neobával, no ak je to váš prípad, nezúfajte. Vaša Slovenská skupina vás podrží!

Šprintovanie na lietadlo

Zmeškanie lietadla mám už dlho na svojom zozname vecí, ktoré chcem zažiť. Inšpirovala ma k tomu kamoška Maja, ktorej lietadlá ulietavajú pomerne pravidelne a občas to vie skombinovať aj s deportáciou z Nórska. To ale neznamená, že ho chcem zmeškať úmyselne a preto som urobil všetko preto, aby sa to nestalo.

Adrenalín cestou domov z Portugalska sme zažili hneď viackrát. Najskôr sme zmeškali autobus do Porta, ale našťastie sme ho paradoxne veľmi nezávodným tempom predbehli autom a  nastúpili do neho v ďalšom mestečku asi o hodinu neskôr.

Okrem toho sme takmer zmeškali lietadlá hneď dve. Prvé, kvôli tomu, že predchádzajúce meškalo na odlete. Okolnosti nám však priali a stihli sme ho akurát a dokonca sme ani nemuseli bežať. V druhom prípade nás zaskočila informačná tabuľa. Tá veľmi ľahostajne ukazovala stav letu, ktorý sa tváril, že tu ani žiadne lietadlo ešte nie je. Zrazu sa však na nej zmenila správa na “last-call” a nám nezostávalo nič, než začať šprintovať. Povedzme, že som bol zadýchaný ešte aj v lietadle. No stihli sme to, takže svoj sen o zmeškanom lete si budem musieť splniť niekedy nabudúce.

Výmena ako taká

Nielen pre mňa to bola úplne prvá výmena. Aj pre samotných organizátorov to bola nová skúsenosť a tak pomerne veľa vecí prebiehalo punkovo. Čo je však úžasné, občasný zmätok celkový dojem vôbec neovplyvnil. Zišla sa totiž úžasná skupina ľudí, ktorí sa podelili o svoju kultúru, pohľady na svet, zážitky a skúsenosti. Aj preto na ňu budem spomínať s úsmevom.

A malá zaujímavosť na záver. Vedeli ste, že vďaka výmennému projektu Erasmus sa narodilo už milión detí?

Lukáš Lacko

Hits: 779