Menu Zavrieť

Born to Be Alive

Vďaka našej organizácii Youthfully Yours sme mali možnosť zúčastniť sa programu Born to be Alive, ktorý sa konal v gréckom Raches. Ubytovaní sme boli v pohodlných moderných stanoch ( NISI glamping). Oblasť a príroda okolo tohto areálu bola magická: pár metrou od mora a obklopená nádhernými týčiacimi sa horami . Náš slovenský tím tvorilo 6 dievčat z celého Slovenska. Ďalšie krajiny ktoré sa zúčastnili boli, Španielsko, Francúzsko, Dánsko a Grécko. Všetci sme sa veľmi rýchlo spriatelili a užili si naplno každý deň spolu. Hostiteľská grécka organizácia Fthia in Action pripravila program spojený s množstvom vonkajších aktivít a projektov zameraných na životné prostredie. 

 

Náš slovenský tím mál po doletení do Atén celý deň voľný, kým sme čakali na vyzdvihnutie a pripojenie k ostatným skupinám. Toto bola výborná príležitosť vidieť centrum mesta a množstvo unikátnych historických pamiatok ako napríklad Akropolu. Aténami sme boli všetky očarené a hneď sme sa po tomto dni stali veľmi dobými kamarátkami.  

Počas prvých dní projektu sme robili veľa hier na zoznamovanie, čo nám pomohlo spoznať sa s ostatnými krajinami. Pokračovalo to tým, že sme v skupinách robili prezentácie o globálnom otepľovaní, udržateľnosti a znečistení planéty. Keďže sme sa nachádzali v tomto krásnom prostredí, robili sme veľa aktivít vonku ako napríklad vodné športy ako kajaking , paddleboarding, hranie volejbalu a bicyklovanie. 

 

Majiteľ areálu Nisi glamping , kde sme boli ubytovaní, s nami robil veľa zaujímavých aktivít. Ako napríklad keramické dielňe, scavenger hunt a taktiež nám ukázal inšpiratívnu prezentáciu o jeho vlastnej dobrovoľníckej organizácii Wheeling to Help. Dozvedeli sme sa o ich dobrovoľníckych programoch v krajinách ako Afrika a Nepál. Všetkých nás ich zdokumentované videá veľmi dojali a odniesli sme si z toho veľa informácii ako sa dá pomôcť ľudom v núdzi.  

Asi najlepším zážitkom pre nás boli 2-dňové výlety. Jeden deň sme šli na  malú túru popri rieke ku krásnym vodopádom, kde sme sa mohli kúpať. Druhým bola návšteva typického gréckeho mesta Lamia, kde sme sa dozvedeli niečo o histórii a ich udržateľnej budove poháňanej solárnymi panelmi. Potom sme sa vybrali k prírodným termálnym prameňom, kde sme si po dlhom dni oddýchli okúpaním sa v teplej vode.  

 

Počas celého erazmu sme sa mali možnosť spoznať s úžasnými ľuďmi z rôznych krajín a týmto získať nový rozhľad na svet.  Veľa vecí sme sa od seba naučili ale hlavne vytvorili úžasné kamarátstva ktoré nám zostanú na dlho. Určite hovorím za všetkých keď poviem že sa tešíme na ďalšie mládežnícke výmeny a príležitosti ktoré Youthfully Yours ponúka.  

 

Hits: 98