Menu Zavrieť

Go Europe

Vďaka organizácii Youthfully yours sa v meste Wisła uskutočnila výmena študentov cez program Erasmus Plus - Go Europe. Náš šesťčlený tím sa prvý krát stretol vo vlaku, do ktorého sme všetci s malou dušičkou nastúpili. No už po niekoľkých minutách bolo z našeho kupéčka počuť smiech a radostnú vravu. A keď sme sa neskor stretli s maďarským a poľským tímom, smiech taktiež neutíchol. 

 Vďaka aktivitám ktoré sme denne robili sa nám podarilo aspoň trochu spoznať každého účastníka tohoto projektu. Keďže nám počasie neprialo, strávili sme veľa času workshopmi v našom hoteli. Týkali sa najmä Europskej únie a volieb, spolupráce v tímoch a tak ďalej. Medzinárodné večery nám ukázali, že aj keď sme susedia a v mnohých ohľadoch podobní, stále je čo nové objavovať.  Mestečko Wisla malo pokojnú atmosféru, preto sme takmer každý večer trávili dlhými rozhovormi na lavičkách pri brehu rieky Wisła. Keď sa počasie ukľudnilo, boli sme aj na výlete v historickom meste Bielsko-Biała. 

Vďaka projektu sme získali mnohé zážitky a spomienky, poznatky a priateľstvá so Slovákmi, Maďarmi a Poliaki. Naučili sme sa ako spolupracovať v skupinách, ale aj ako si zostaviť osobný profil. Navždy nám ostane spomienka na opekačku, spievanie s gitarou, hry na ihrisku, prechádzky Wisłou či neskoré stretnutia na balkónoch. Zhodli sme sa na tom, že to bola jedna zo zaujímavých skúseností, určite sa ešte stretneme, napríklad aj pri ďalších Erasmus programoch. 

Celé naše slovenské dobrodružstvo sa začalo písať už na stanici v Žiline, kde sa stretol celý slovenský tím. Počas cesty sme sa spoznávali a boli spoločne v napätí, pretože to bol prvý projekt každého z nás. Z vlaku sme presadli do dodávky, kde nás náš okúzľujúci šofér zobral do mestečka Wisła v Poľsku, pri hraniciach s Českom a Slovenskom. Toto mestečko je pomenované po rieke ktorá v ňom pramení, Visla. Prvé dni sme prežívali v napätí z neznámeho, ale hneď prvý večer nás presvedčil o opaku. Tieto prvé dni sme väčšinou strávili v ubytovacom zariadení a hlavne v našej "workshop room". Tieto dni boli naplnené veľa sebapoznávania (za čo vďačíme našej facilitátorke!) a aj spoznávania ostatných. Každý večer po skončení programu sme zaliezli do jednej izby, pozvali Poliakov a aj Maďarov, a spoločne sme sa rozprávali na rôzne témy. Je nesmierne jednoduché komunikovať v angličtine, a kto chce niečo povedať si vždy nájde cestu! V posledných dňoch nášho erasmu sme absolvovali happening medzi miestnymi obyvateľmi, urobili si výlet do hôr a aj výlet do mesta Bielsko-Biala, kde sme objavili okúzľujúci miestnu kaviarničku Imbryk s ešte okúzľujúcou pani ktorá ju vlastní. Počas programu sme si zahrali veľa energizérov, naučili ako urobiť náš vlastný workshop, spoznali kultúru našich susedov (ktorá je veľmi podobná tej našej), zlepšili komunikáciu v angličtine a odniesli si veľa priateľstiev.

Ak by som mala opísať moju mládežnícku výmenu v Poľsku, určite by som ju vyrozprávala len v superlatívoch. Takúto možnosť nemá ktokoľvek, a o to viac si vážim, že som mohla byť súčasťou tohto projektu práve ja. Náš pobyt bol rozhodne zaujímavý. Zúčastnili sme sa veľkého množstva prednášok, ktoré boli štylizované kreatívnou formou. Nikdy som nemala pocit, že by som sa nudila. Aj tá najmenej zaujímavá téma pre mňa, bola podaná záživne. Taktiež nemôžem zabudnúť na výlety, prechádzky mestom, spoznávanie nevšedných miest alebo večery strávené spolu pri ohni s gitarou. Tento projekt mi dal veľmi veľa. Dozvedela som sa množstvo informácií, ktoré súviseli s danou témou. Sú pre mňa veľmi cenné, keďže sa v budúcnosti plánujem pohybovať v tomto obore, určite ich využijem. Taktiež to bola výborná príležitosť si precvičiť anglický jazyk, keďže komunikácia so zahraničnými účastníkmi prebiehala len v angličtine. Spoznávanie iných kultúr a zvykov bolo taktiež úplne nové pre mňa. Takisto som možnosť zamyslieť sa nad sebou, prehodnotiť nejaké kroky v mojom živote, kam bude môj život ďalej smerovať. Ostatní účastníci, ktorí boli mimochodom nesmierne milí a šikovní, mi ukázali úplne odlišný pohľad na svet. Tento projekt mi pomohol v prekonávaní samej seba a najmä straty stresu z rozprávania na verejnosti – s čím som mala vždy problém. Môžem povedať, že to bola cenná skúsenosť do života. Už teraz viem že to nebol môj posledný Erasmus+ projekt. 

Hits: 89