Menu Zavrieť

Namaľovali sme priateľstvo

Už niekoľkokrát som sa chystal na mládežnícku výmenu. Možnosť spoznať cudziu krajinu, ľudí z rôznych kútov Európy a ešte sa pritom naučiť niečo nové, to znie naozaj úžasne. Nehovoriac o tom, že takmer všetky náklady sú hradené z rozličných fondov a brány do sveta sa tak otvárajú naozaj každému. Z rôznych dôvodov mi to však nikdy nevyšlo. Tento rok mi to však nakoniec predsa len klaplo. Počas týždňa sa toho udialo veľmi veľa, a preto vyberám len zopár vecí, ktoré mi zostali v pamäti… 

Navštívili sme univerzitu v Coimbre, ktorá mala naozaj čarovnú atmosféru. To, že bola čarovná nepíšem náhodou - bola veľkou inšpiráciou pre J.K.Rowling a Rokfort nesie mnoho jej čŕt. Prešli sme si univerzitu, ale aj najkrajšie časti mesta a osobne si myslím, že jeden deň na prieskum ani zďaleka nestačil. Ak rozmýšľate nad tým, kam vyraziť na Erasmus na vysokej škole, Coimbra bude už len svojim duchom skvelou voľbou. 

Byť súčasťou miestneho karnevalu v chladnom a sychravom počasí sa mi síce pôvodne nezdal ako najlepší nápad a kvôli počasiu som mal celkom zlú náladu. Avšak akonáhle sa náš sprievod začal hýbať, tak sa moja nálada obrátila o 180 stupňov. Pomalý pochod malebnými uličkami portugalských dediniek som si náramne užil. Skvelá nálada okolo postávajúcich miestnych bola totiž nákazlivá. 

Veľa času sme strávili aj aktivitami a workshopmi ohľadom zdieľania hodnôt či diskutovaním a poobede aktivitami o priateľstve. Maľbami sme mali znázorniť, čo pre nás znamená priateľstvo. Vznikli prekvapivo krásne diela. 

Na tento projekt budem spomínať v dobrom. Spoznal som množstvo super ľudí a hoci nás tam bolo 50, na konci projektu sme sa poznali ako rodina. Vďaka workshopom som si uvedomil, že sme jedna európska rodina a bolo cítiť silnú spolupatričnosť a dobrý úmysel všetkých zúčastnených. Ja osobne som nadviazal niekoľko kontaktov a dokonca aj jeden bližší.

Organizátori sa vždy snažili o naše dobro a komfort, ale niekedy bolo vidieť, že 50 ľudí je na prvý projekt organizácie priveľa. Páčilo sa mi, že mi na moju požiadavku zohnali gitaru, a tak som mohol spríjemniť projekt hrou a spevom, čo veľmi dopomohlo celej atmosfére. Cestou späť sme to zobrali ešte cez Amsterdam, ale to som si už veľmi neužil, keďže som mal posledné dni projektu silné teploty. Každopádne, cestovanie ma bude vždy fascinovať a hlavne lietanie. 

Tento projekt mal aj plusy aj mínusy. Ako veľké plus by som vyzdvihol aj spoznanie ľudí zo Slovenska, ktorých som nikdy nevidel, ale po chvíľke sme boli partia ako hrom a zažili sme spolu mnoho zábavy. Rád by som sa poďakoval organizácií Youthfully Yours SK za sprostredkovanie a možnosť zúčastniť sa tejto vzdialenej a zaujímavej medzinárodnej výmeny. Určite by som sa rád zúčastnil viacero projektov. Podľa môjho názoru, takéto momenty zostanú človeku na celý život a umožnia získať širší rozhľad. V neposlednom rade, po týždni na projekte som sa zdokonalil v komunikácii v angličtine. Tieto projekty vrelo odporúčam každému mladému človeku. Verím že táto skúsenosť nebola posledná. 

Hits: 186