Menu Zavrieť

Skilling You(th) Softly

Predstavte si, že idete na mládežnícku výmenu, ktorá Vás zaujme nie len super témou, ale aj krásnym prostredím. Táto vynikajúca predstava sa stala skutočnosťou pre skupinku piatich Slovákov, ktorí sa koncom mája zúčastnili projektu Skilling You(th) Softly v blízkosti gréckeho mestečka Litochoro.  

Na projekte sme sa v skupine 30 mladých ľudí sústredili na rozvoj soft skills, ktoré sú veľmi dôležité a užitočné v každodennom živote. Denne nás motivovalo slnečné počasie v prostredí mora a hôr, a aj preto sme mali veľa pozitívnej energie pri zapájaní sa do aktivít projektu. 

Prvý deň sme venovali čas spoznávaniu sa navzájom, čo už samo o sebe pomohlo pri rozvoji našich soft skills. Týmto spôsobom sme si hneď na začiatku vytvorili príjemnú atmosféru, v ktorej sa nám dobre učilo a spolupracovalo až do konca projektu. Nasledujúce dni sme sa sústredili na rozvoj konkrétnych soft skills. Tie zahŕňali: komunikačné a prezentačné zručnosti, tímová práca, zvládanie konfliktov, riešenie problémov, časový manažment, zodpovednosť, proaktivita a empatia. Avšak najprv sme si soft skills definovali v tímoch, teda neformálnym vzdelávaním sme si vysvetlili základné pojmy, a potom sme pracovali s tým, čo sme sa v našej veľkej skupine spolu naučili.  

Po úvodných stretnutiach mal grécky organizačný tím pre nás pripravené interaktívne workshopy, v ktorých si každý z nás mohol skúsiť vyskúšať svoje mäkké zručnosti alebo prijať nové osobné výzvy na ich rozvoj. Napríklad jednou zo zaujímavých aktivít bola simulovaná debata s porotou a obecenstvom, ktorá spojila, aj zocelila, mnoho zručností naraz. Iný deň, kto chcel, tak mohol v rámci tzv. Open Space Technology prezentovať pred ostatnými účastníkmi činnosti či témy, ktorým sa venuje vo svojom živote. Týmto spôsobom sme venovali čas rozvoju zručností v prezentovaní, v počúvaní, či diskutovaní.  

Mimo hlavného edukačného programu sme mali aj jeden voľný deň. Naši skvelí grécki facilitátori nás zobrali do hôr, kde sme sa okúpali vo vodopáde či dali krátku túru, každý podľa vlastného gusta. Takto sme mali možnosť spoznať aj okolité prostredie a milých ľudí, ktorí v ňom žijú. Taktiež nás čakal každý deň kultúrny večer, v ktorom jednotliví účastníci predstavili svoje krajiny. Mali sme možnosť dozvedieť sa viac o Španielsku, Poľsku, Portugalsku, Taliansku, Grécku, a oni sa zas dozvedeli niečo o Slovensku a našich zvykoch. Avšak kultúrne obohacovanie neprebiehalo len počas týchto večerov, keďže sme spolu trávili čas nonstop, mali sme kopec príležitostí spoznávať sa. Spolupráca s mladými ľuďmi z rôznych kútov Európy nás tiež veľmi motivovala k zlepšovaniu soft skills a osobnému rozvoju počas projektu. 

Na záver chceme srdečne poďakovať Youthfully Yours SK za možnosť vycestovať na tento projekt. Taktiež organizátori z Youthfully Yours GR si zaslúžia jedno veľké vďaka, za ich profesionálnu pripravenosť a priateľský prístup, ktorým viedli celý projekt na jedničku. Veríme, že sme sa naučili veľa a že zručnosti, o ktoré sme sa obohatili, či v ktorých sme sa zlepšili, nám budú nápomocné v mnohých smeroch.  

Touto cestou chceme tiež motivovať aj iných mladých ľudí, aby sa zapojili do Erasmus+ projektov... Skvelí ľudia, zaujímavá téma a krásne prostredie projektu prispeli k zážitkom a spomienkam, na ktoré budeme spomínať s úsmevom na našich tvárach (a možno aj so slzičkami v našich očiach).  

Ďakujeme.😊  

Hits: 130