Menu Zavrieť

START ME UP

START ME UP - mládežnícka výmena

V pondelok, 19.6.2023, začal náš výlet na Erasmus plus projekt START ME UP. Všetci sme sa zišli na letisku a leteli spolu do Benátok. Projekt sa potom konkrétne konal v talianskom mestečku Recoaro.
V utorok sme sa zoznámili s ďalšími 30timi účastníkmi z Nemecka, Talianska, Španielska, Litvy a Rumunska. Potom sme už aj rozobrali rôzne témy ohľadom ekológie. V stredu začalo objavovanie neďalekého mestečka Valdagno, kde nás zoznámili s jeho históriou. Štvrtok a piatok sme pomohli miestnej organizácii v rámci dobrovoľníctva vymaľovať pografitovanú stenu v meste. Víkend sme začali túrou, na ktorej sme sa porozprávali o čistote vody v prírode a zakončili deň krásnymi výhľadmi.

Ďalší deň bol voľný, a teda rozdelili do skupín a navštívili sme mestá Verona a Benátky. Väčšina skupiny bola vo Verone, kde sme pozreli miestnu arénu, balkón a sochu Júlie a Rómea, a miestny hrad s výhľadom na celé mesto. Taliansko má od Slovenska odlišnú kultúru a musíme uznať, že vidieť tak krásne mesto bol pre nás zážitok na celý život. Nový týždeň sme začali aktivitou, v ktorej sme sa rozprávali o štátoch, ako sa napríklad aj Slovensko zúčastňuje na ochrane životného prostredia. Napr. ako triedime plast, ako vieme využiť vrchnáky z plastových fliaš alebo ako sa miestne školy zapájajú do triedenia kovov, bateriek.

A čo také večery? Tie sme strávili všetci spolu a mali sme tzv. intercultural evenings, kde sme mali každý večer prezentáciu od účastníkov iného štátu. Napr. dozvedeli sme sa od Rumunov o ich hrade a Draculovi, od Španielov o Granade. Samozrejme sme ochutnali národné jedlá, slané a cukrovinky.

Čo nám ostalo z mládežníckej výmeny je množstvo nezabudnuteľných zážitkov a priateľstvá na celý život.

A na záver sa chceme my: Jaro, Barborka, Roman, Alica, Janka a Nina, poďakovať za príležitosť byť na Erasmus+ projekte organizácii Youthfully Yours SK. Všetkým Erasmus+ s touto organizáciou odporúčame a ĎAKUJEME!

 

Hits: 91