Menu Zavrieť

Prečo?

Ahoj som Natali, rada objavujem nové veci a toto je moje “prečo?” som sa rozhodla začať s neformálnym vzdelávaním a neoľutovala to. 

“Chcem zmeniť svet". Myslím, že každý z nás túto vetu aspoň raz vyhlásil. Presne týmto pred viac ako rokom, keď som cítila, že na zmenu nestačí len chcieť, začala moja cesta k neformálnemu vzdelávaniu.

Po návrate z týchto projektov som si postupne uvedomovala, že za jeden týždeň v medzinárodnom prostredí, alebo jedno poobedie na lokálnej aktivite som získala podstatne viac kompetencií, ako za roky strávené v školskej lavici. Za prínos považujem úplne nový a iný pohľad na život a svet. Pokiaľ človek necestuje a nezažije rozdielnosť kultúry, jazyky a ľudí, prichádza o neuveriteľný zážitok a skúsenosť. Nové prostredie mi ponúklo možnosť nájsť ozajstné hodnoty, spoznať samého seba a to mi napomohlo k lepšej vízii mojej budúcnosti po ukončení štúdia.

Každá zahraničná skúsenosť ma učí, ako myslieť globálne a konať lokálne – s otvorenou mysľou a srdcom; bez použitia nenávistných prejavov a stereotypného označovania ostatných. Len tak môžeme potom podniknúť kroky smerom k spravodlivejšiemu svetu – ako jednotlivci/jednotlivkyne, alebo celá komunita.

Verím, že na Slovensku je mnoho mladých ľudí ,ktorí túžia po vzdelaní, zvyšovaní svojich kompetencií, možnostiach. Mladí ľudia majú potenciál, ktorí chcú rozvíjať a prichádzať so zmysluplnými riešeniami a ovplyvňovať pozitívne svoju komunitu. Neformálne vzdelávanie nám presne tieto možnosti prináša, ale ešte zďaleka nie je plne objavený jeho potenciál a viditeľnosť medzi ľuďmi, aj keď jeho možnosti sú väčšie, ako by sa zdalo. Ak sa práve pýtate ako sa dostať do tohto kruhu možností, odpoveď je jednoduchá: "stačí chcieť a začať.”

Do Youthfully Yours SK som sa pridala preto, aby som spolu s tímom inšpiratívnych ľudí bola mostom pre mladých ľudí na ceste k ich budúcnosti a obohacovaniu spoločnosti. Dobrovoľníctvo v tejto organizácii mi prináša nové skúsenosti, vedomosti a možnosť rozvíjať vlastné nápady, čo mi dáva pocit prospešnosti a zmysluplnosti z vykonanej práce pre organizáciu a komunitu.

Hits: 781