Menu Zavrieť

Impowering Youth Work Towards Gender Equality

Začiatkom februára sme sa zúčastnili tréningového kurzu na tému Improving Youth Work Towards Gender Equality. Kurz sa uskutočnil v malebnej dedinke Penagos v Cantábrii na severe Španielska. Hlavným cieľom tohto projektu bolo uvedomenie si jemných každodenných situácií rodovej diskriminácie, s ktorými sa stretávajú mladí ľudia v dôsledku sexistických kultúrnych prejavov a správania.

Od prvého dňa kurzu bol náš čas vyplnený zaujímavými aktivitami, ktoré rozširujú povedomie o každodennej sexisme. Rána patrili teoreticko-praktickým hodinám pod vedením špičkovej lektorky, ktorá nás sprevádzala jednotlivými úskaliami sexismu a ukázala nám aj omnoho viac. Napríklad ako zvládnuť stresové situácie, ako detailnejšej pomenovať svoje pocity a zlepšiť tak komunikáciu. Počas poobedí sme mali možnosť pracovať na prezentácii vlastných projektov v skupinách na témy ako rodové stereotypy, toxická maskulinita a ženskosť, gaslighting a mnoho ďalších. 

Organizátori mysleli aj na spoznávanie Cantábrie a pripravili pre nás skvelý program aj mimo workshopov. Mali sme možnosť navštíviť miestnu eco dedinu a užiť si aj deň v Santanderi, tak priblížiť kultúru a krásu severného Španielska. V popoludnajších hodinách nechýbali ani túry, nakoľko okolie Penagosu je pomerne hornaté a mali sme šťastie na nádherné výhľady z nich.

Počas celého pobytu v Penagose sme mali možnosť ochutnať špičkovú kuchyňu a miestne špeciality španielskej kuchyne, ako napríklad Patatu či Paellu. Hneď druhý večer sme strávili ochutnávaním národných špecialít z krajín všetkých účastníkov a taktiež sme si spolu s dvojicou z Bulharska zatancovali bulharské národné tance.

Mali sme možnosť stretnúť a spoznať inšpiratívnych mladých ľudí z Talianska, Grécka, Španielska, Rumunska, Chorvátska, Poľska, Turecka a Bulharska. Tréningový kurz sa tak niesol nielen v znamení štúdia, ale aj skvelých aktivít a úžasných priateľstiev, a rozhodne na tento kurz tak rýchlo nezabudneme. Bol to jedinečný zážitok a sme naozaj vďačné za to, že sme sa tohto projektu mohli zúčastniť.

Hits: 175

Impowering Youth Work Towards Gender Equality

(Training Course)

 

Gender equality and youth work? Yes!

 

6.- 14. 2. 2023/ Cantabria/ Spain 

Organizator of the project: Permacultura Cantabria

The project will take place between 6. - 14. 2. 2023 in Cantabria, Spain.

Objectives of the course:

  1. Recognising the subtle daily gender discrimination situations endured by youngsters, as a result of sexist cultural expressions and behaviors. We seek to have specific information and better understanding of the signs of gender abuse, discrimination and violence in their first stages, so that we can detect potential conflict circumstances and take action to avoid them.
  2. Sharing resources and tools to address and contribute to eliminate sexism, gender violence and discrimination. We would like to learn specific and useful tools already used successfully by the involved entities, so that we can have practical resources at hand, to face such discriminatory or abusive situations and take direct and fair actions against them, if they happen in our daily work with youngsters.
  3. Building a solid network of European entities determined to end up with gender discrimination and abuse, among young people. This project aims to allow the collaboration and design of future projects about Gender Issues, so that we can continue having a social improvement and impact, thanks to our actions and dissemination strategies.

Working language: English

Number of participants: 24

Participating countries: Poland, Slovakia, Romania, Turkey, Estonia, Greece, Spain and Italy

Partcipant requirements:

2 participants 

Participants profile

Age - 18+,  

Free Group of People Sitting on White Mat on Grass Field Stock Photo

Important info:

Accommodation, meals, and the program throughout the project are fully reimbursed according to the rules of the Erasmus + program through the project organizer.

Travel costs will be reimbursed to the participant for up to 360€.

Each participant is individually responsible for the planning and implementation of the trip.

Extremely important: The participant must keep the travel document to and from the destination and hand it over / send it to the project organizer according to his instructions.

Reimbursement of travel costs will only be done upon total attendance of the program and presentation of all original (+return tickets) tickets, receipts, invoices, and boarding pass. 

Insurance: Travel insurance is NOT paid by the participants or subsequently reimbursed. Each participant must take out health insurance, which is valid in Spain.

How to apply for the project?

Send us your CV (in English) + motivation about why YOU should go to this project at project@youthfullyyours.sk

INFOPACK can be found HERE!!! [pdf-embedder url="https://youthfullyyours.sk/wp-content/uploads/2022/12/INFOPACK-153-YOU-Everyday-Sexism-IT.pdf" title="HERE!!!"]

Deadline to apply: ASAP

The project is financially supported by the Erasmus + program.

ErasmusPlusO

Hits: 253