Menu Zavrieť

Za tradíciou Transylvánie...

953f8ae64223464284cc8e0d0ce78ead

Rumunsko je krajina mnohých stereotypov: divoké vlky, tmavé lesy a nad nimi týčiaci sa hrad, ktorý obýva „po krvi-smädný“ pán temnôt.

5737118789_5c25a6ed79_z

Takéto zovšeobecňovanie rada osobne búram a preto sme sa spolu so skupinou priateľov vybrali priamo do Sighisoary, rodného mesta Vlada Tepeša prezývaného tiež Dracula. Nakoľko čítaš tieto riadky je  Ti jasné, že sme to absolvovali bez ujmy na zdraví a telesných tekutinách.

zaujimavosti-priroda-den-Europa

Mládežnícky projekt pod názvom „Traditional crafts + modern businesses“  bol súčasťou KA1 programu Erasmus+. V rámci neho sme ako skupina mladých ľudí zo Slovenska, Slovinska, Talianska, Lotyšska, a Rumunska objavovali rumunské ľudové remeslá v malej rázovitej dedinke Ruganesti priamo v srdci temnej Transylvánie. Vyskúšali sme si pletenie košíkov, vyrezávanie do dreva či pečenie domáceho chleba. Dojili sme kravy ba stali sme sa aj svedkami pravej rumunskej zabíjačky. Všetci účastníci následne spoločne hľadali riešenia, ako týmto remeslám a ľuďom, ktorí ich udržiavajú, pomôcť, aby tradícia prežila. Miestni obyvatelia boli po celý čas priateľskí, pohostinní a príroda okolo nás až neuveriteľne krásna.
transylvania1_2379981a
Transylvániu tak nehodnotím ako krv pijúcu hrôzu, ale práve naopak ako, priateľskú krajinu, ktorá nepochybne stojí za návštevu.

 

[ssba]


Krátke priblíženie Mobility mládeže v rámci KA1 programu Erasmus+ v Rumunsku.

 


ZB

Hits: 80