Menu Zavrieť

Ako vlastne funguje demokracia?

Demokracia na Slovensku už funguje niekoľko rokov. To, že funguje v každej krajine inak, sme sa dozvedeli až na tejto mládežníckej výmene All for Democracy. Ale ako vlastne funguje? Práve o tejto otázke diskutoval náš slovenský tím s rovesníkmi zo štyroch krajín Európskej únie a z Turecka.

Mládežnícka výmena All for Democracy sa uskutočnila v rumunskej Aninoase, kde sme strávili krásnych desať májových dní. Možno si teraz poviete: "Rumunsko? Čo by som tam robil?" Úprimne, ani my sme vopred nevedeli, čo máme od tejto krajiny čakať. Naša vysielajúca organizácia Youthfully Yours SK nás pred odchodom skvelo zásobila potrebnými informáciami, avšak o živote na Balkáne sme sa už presvedčili sami. Krajina vyzerá podobne ako Slovensko. Hoci má krásnu prírodu, našu domovinu by sme nemenili. My sme však do Rumunska prišli na mládežnícku výmenu, ktorá výrazne prevýšila naše očakávania.

Čo užitočné nám tento projekt dal? V prvom rade sme spoznali množstvo mladých Európanov, od ktorých sme sa dozvedeli, ako sa žije v ich krajinách. Prvýkrát v živote sme sa rozprávali s Portugalcami a zaspievali sme si známu pieseň Dragostea din tei s rodenými Rumunmi. Počas bohatého programu sme rozvíjali naše kritické myslenie, prezentovali sme naše názory a skúsenosti pred medzinárodným publikom. Riešili sme najmä problematiku demokracie, princípy, ktoré musia byť naplnené, aby sme štát mohli považovať za demokratický. Popri tom sme odhaľovali viditeľné nedostatky v politických systémoch zúčastnených krajín. Vďaka prítomnosti našich rovesníkov zo zahraničia, sme získali pohľad na globálne problémy aj z ich perspektívy.

Rumunská organizácia Asociatia Be You nám spestrili program návštevou priľahlého mestečka Targovište. V historickom centre sme sa stretli s miestnym županom a rozšírili si naše vedomosti v oblasti Európskej únie. Na záver výmeny sme dokonca vytvorili video kampaň k blížiacim sa eurovoľbám, aby sme v nich zvýšili volebnú účasť mladých. 

 

Táto mládežnícka výmena ma naplnila neskutočnou energiou, ktorá vo mne pretrvávala ešte dlho po návrate na Slovensko. Určite odporúčam vyskúšať podobný projekt, pretože je to skvelá príležitosť na zlepšenie prezentačných schopností a spoznanie úžasných ľudí. Nehovoriac o tom, že uvidíte nepoznané zákutia Európy a ochutnáte výbornú lokálnu kuchyňu. 

 

Hits: 98