Menu Zavrieť

Climate Hope” - Za dolami, za dolami...

Kde bolo tam bolo, za dolami, za dolami… vlastne len za dolami, 

na severe rovinatého Poľska, stála farma ako z rozprávky. A tam, medzi voľnými sliepkami, psíkmi a koníkmi, rozhodla sa poľská organizácia KobieTY naučiť niečo mladú generáciu o klimatickej kríze projektom "Climate Hope". Skupina 22 študentov zo 7 krajín sa tak na osem dní odtrhla od mestského života, aby sa vzdelávali v oblasti ľudského vplyvu na životné prostredie v prepracovanom 3 dielnom tréningu. Čo sme sa naučili? 

V prvej časti tréningu, “Brain”, sme sa pozreli na niekoľko aktuálnych faktov zo sveta. Viete, cez koľko krajín prešli vaše nohavice, kým sa dostali k Vám do skrine? Tri? Šesť? Osem. Bavlna vzniká v Číne, z nej sa vyrába vlákno vo Filipínach, Tkanina v Poľsku, gombíky v Taliansku, štítky vo Francúzsku... všetko spoja v Grécku, aby mohli rifle predávať vo Švajčiarsku. A ak sa nepredajú, putujú do druhej línie predaja napríklad do Kene.  Tak tak, naše nohavice precestovali väčšiu časť sveta ako väčšina z nás. A rovnako naše jedlo. Uhlíková stopa tvorená ľuďmi pomaly ale isto zabíja našu planétu. A prečo by sme sa o planétu mali starať? 

To sme sa dozvedeli v ďalšej časti, “Heart”. Naučili sme sa pár cvikov empatie ako ľudí medzi sebou, tak v spojení človeka s prírodou.  Aby projekt neostal čisto v teoretickej rovine, v poslednej časti “Hands-on” sme si vyskúšali rôzne “zelené” aktivity každodenného života. Jednoduché opravy namiesto kúpy nového produktu, pestovanie a varenie s rastlinami, ktoré vyrastú aj u Vás doma, či recykláciu starého oblečenia. Súčasťou tréningu bola aj fresh vegetariánska a vegánska strava. 

A to všetko v nádherných priestoroch farmy Zywa Ziemia, s proaktívnou partičkou podporenou projektom Erasmus plus.

Hits: 80