Menu Zavrieť

Mind Your Business+

Keď bola moja žiadosť prijatá, veľmi som sa potešila! Dostala som sa na týždenný výmenný program Mind Your Business+ v Luxemburgu plne financovaný prgramom Erasmus+! Radosť a nedočkavosť vo mne rástla, avšak mala som aj obavy: zvládnem to? Bála som sa, že táto téma bude pre mňa príliš náročná a budem mať problém komunikovať s ostatnými v angličtine.  

Nenechala som sa strachom odradiť, rozhodla som sa do toho ísť naplno a bezhlavo som sa vrhla do nového dobrodružstva. Každý deň sme mali zaujímavé prednášky zamerané na business metódu ´´Design Thinking´´, zoznamovacie hry a spoločné chvíle. Prvé dva dni som sa cítila veľmi neisto: musela som si zapamätať veľa mien a nedokázala som nadviazať kontakt so všetkými účastníkmi – len nezmyselné krátke rozhovory. Takisto som bola veľmi unavená z obrovského množstva nových informácií, ktoré sa na mňa hrnulo. Áno, nie vždy ide všetko tak hladko, ako by sme chceli. Niekedy som sa musela ľudí viackrát pýtať a dlhšie mi trvalo vyjadriť moje myšlienky. Videla som veľa úžasných ľudí, ale nemala som odvahu ich osloviť a začať s nimi rozhovor. Inými slovami, bolo pre mňa ťažké používať angličtinu v reálnom živote.  

Organizátori však pomohli účastníkom programu nájsť spoločnú reč: zadávali zaujímavé úlohy, vzrušujúce hry, ktoré nám pomohli lepšie sa spoznať. Pamätám si, ako sme sa v prvý deň učili luxemburský folklórny tanec, aby sme ho potom mohli ukázať miestnym v obci. Bolo to neuveriteľne trápne! Ale zvládli sme to a ešte nám ako poďakovanie venovali kúsok lahodného syra. Ani som sa nenazdala a začala som si postupne všímať, že je pre mňa čoraz jednoduchšie rozprávať sa s ľuďmi po anglicky. A čoskoro sa „cudzinci prvého dňa“ zmenili na mojich dobrých priateľov a známych. Počas týždňa sme zažili tak veľa zaujímavých a pestrých zážitkov, že aj napriek jazykovej bariére sme sa navzájom zblížili a zaujali.  

Dostali sme aj veľmi nezvyčajné úlohy. Napríklad ako slovenský tím sme robili scénku, ako sa podniká na Slovensku a podobne. Najdôležitejšou úlohou bol špeciálny projekt, na ktorý sme boli rozdelení do skupín. Dostala som sa do skupiny s dievčatami z Rumunska, Grécka, Talianska a Luxemburska. Našou úlohou bolo premyslieť náše nápady od začiatku do konca, a potom ju prezentovať ostatným účastníkom programu. Bol to neskutočný ´´cool zážitok´´ – naučiť sa niečo nové a hneď to uviesť do praxe, cítiť sa ako skutočný podnikateľ! Na programe sme bývali vo veľmi krásnom ubytovaní, ktoré sa nachádzalo uprostred malebnej dedinky. Na území dvora bolo futbalové a volejbalové ihrisko, kvetinové záhony, miesto na zhromaždenia pri ohni a vonkajšie stoly, kde sme si mohli vychutnať poobednú kávu alebo odkiaľ sme mohli sledovať ranný východ slnka. Z okna našej izby bol výhľad na les, nad ktorým každe ráno vychádzalo jasné slnko. V dedine sme cítili atmosféru pohody a pokoja – verte, že je to lepšie miesto na intenzívne štúdium! A cestovali sme aj po krajine, keďže sme mali trochu voľného času na cestovanie. Po prvé, s priateľmi sme navštívili dve neďaleké dediny - malé, útulné a rozprávkové. A na prechádzku po hlavnom meste bol vyčlenený celý deň! Jeden z účastníkov navyše žije v Luxemburgu a dokázal nám nielen ukázať najzaujímavejšie miesta, ale aj povedať veľa zaujímavých faktov. Nie je predsa nič lepšie, ako sa na mesto pozrieť očami miestneho obyvateľa! Preto sme liezli mestom široko-ďaleko, veľa chodili po uliciach, fotili, kupovali miestne suveníry. Príjemným bonusom bolo, že v Luxembursku je verejná doprava zadarmo! Najzaujímavejšou zábavou na programe bol pre mňa každodenný kultúrny večer. Vždy je zaujímavé a vzrušujúce dozvedieť sa niečo nové o kultúre iných krajín, najmä od ľudí, ktorí tam žijú. Účastníci každej krajiny ukázali svoje tradície, zvyky, porozprávali zaujímavé príbehy, ukázali video. Neustále sme tancovali, hrali nezvyčajné, zaujímavé hry a tiež sme ochutnávali jedlá z rôznych kuchýň. Len za jeden večer sme mohli ochutnať tureckú kávu spolu s talianskymi koláčikmi a potom tancovať grécke tance! Zaujímavú prezentáciu o Slovensku pripravil aj náš slovenský tím. Ostatným účastníkom sme dali za úlohu napríklad nakresliť mapu Slovenska a do mapy veci, ktoré sa im spájajú so Slovenskom. Potom sme všetci spievali piesne v slovenčine. Nie je prekvapením, že väčšine zahraničných účastníkov bola slovenčina veľmi ťažká, ale aj napriek tomu sa im piesne páčili. Po takýchto nádherných večeroch sa všetci o sebe niečo nové dozvedeli, získali sme cenné skúsenosti a poznatky.  

Až v posledný deň, keď som analyzovala celý minulý týždeň, uvedomila som si, že všetky moje obavy pred cestou boli neopodstatnené. Strávila som nezabudnuteľných sedem dní na výmennom Erasmus+ projekte Mind Your Business+, kde som sa naučila veľa o podnikaní a možnosti vybudovať si vlastný biznis od nuly, a tiež som spoznala úžasných ľudí, ktorí sa pre mňa stali skvelými priateľmi. Viem, že by som bola ochudobnená o veľa zážitkov, ak by som sa nerozhodla prihlásiť sa do tohto skvelého programu! Som rada, že som nepodľahla obavám a pochybnostiam a urobila tento rozhodný krok. Zdá sa mi, že by sme si nemali myslieť, že niečo nové a zaujímavé je príliš ťažké alebo ťažko dostupné. Vždy musíme ísť vpred, nasledovať myšlienku, sen, cieľ, ktorý si zvolíme. Získavaním nových, zaujímavých skúseností, komunikáciou s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi si rozširujeme obzory a dostávame stále viac príležitostí a budujeme budúcnosť, akú chceme. Takže sa nikdy nebojte, jednoducho to urobte. Krok vpred! 

Hits: 106