Menu Zavrieť

Odomknutie potenciálu mládeže: Rozbor sekundárneho výskumu

Plán pre pracovníkov s mládežou na Slovensku, v Severnom Macedónsku a Arménsku

Pracovníci s mládežou zohrávajú kľúčovú úlohu pri prekonávaní priepasti medzi mládežou a komunitným zapojením. Na vybudovanie tohto mosta však najskôr potrebujeme správne nástroje a pochopenie. Tu prichádza na rad kľúčový „Desk Research“ (výskum z dokumentov) iniciatívy Up 2 You(th)!, ktorý sa hlboko ponára do dynamiky odklonu mládeže od komunitného života v troch rôznych európskych regiónoch.

Pohľad na situáciu

Náš projekt skúmal komplexnú situáciu odlúčenia mládeže od miestnych komunít na Slovensku, v Severnom Macedónsku a Arménsku. Na tento účel iniciatíva Up 2 You(th)! začala komplexný sekundárny výskum. Jeho obsah bol nasledovný:

  • Syntéza údajov: Výskum kombinoval poznatky z rôznych zdrojov, či už išlo o vedecké články, inštitucionálne správy, prieskumy alebo prípadové štúdie. To umožnilo pochopiť trendy, vzorce a hlavné dôvody prehlbujúceho sa odtrhnutia mládeže od komunitného života.
  • Analýza stratégie: Súčasné stratégie zapájania mládeže sa napriek všetkým snahám musia zlepšiť, aby účinnejšie oslovovali mladých ľudí. Tento výskum skúma tieto medzery a zdôrazňuje naliehavú potrebu stratégií, ktoré sú nielen inovatívne, ale aj inkluzívne a rezonujú s osobitými demografickými charakteristikami mládeže na Slovensku, v Severnom Macedónsku a Arménsku.
  • Kultúrny a historický kontext: Výskum sa hlboko zaoberá sociálno-ekonomickým kontextom, politickým prostredím a legislatívnymi rámcami, ktoré formujú účasť mládeže v týchto krajinách.

„Up 2 You(th)!“ Záverečná publikácia

Ako hlavný výsledok našej trojročnej práce predstavujeme záverečnú publikáciu „Up 2 You(th)!“, ktorá zhromažďuje výsledky našich aktivít a sumarizuje všetky poznatky získané od miestnych komunít.

Navigácia v záverečnej publikácii

Táto komplexná publikácia je štruktúrovaná nasledovne:

  1. Desk Research – Stanovenie základného chápania odtrhnutia mládeže od spoločnosti.
  2. Prieskumy v jednotlivých krajinách – Prieskum názorov mládeže na účasť v komunitnom živote v troch krajinách.
  3. Správy z fokusových skupín – Syntéza miestnych diskusií zachytávajúca pohľad mladých ľudí na prekážky a možné riešenia na zvýšenie ich zapojenia do komunitného života.
  4. Miestne workshopy – Zhrnutie praktických seminárov zameraných na konkrétne potreby a oblasti záujmu, ktoré zdôraznili mladí ľudia.
  5. Odporúčania – Praktické stratégie na posilnenie zapojenia mládeže, prispôsobené zainteresovaným stranám na regionálnej, národnej a európskej úrovni.

Prečo je to dôležité

Nie sú to len údaje, ale základ pre transformatívnu zmenu. Výskum zdôrazňuje potrebu zmeny, ktorá posilní mládež, podporí jej účasť a podnieti spoločenskú zmenu. Pre pracovníkov s mládežou môže tento výskum slúžiť ako vodítko pre ich intervencie a zabezpečiť, že budú v súlade s reálnymi výzvami a ambíciami mládeže, ktorej slúžia.

Pre pracovníkov s mládežou: Cesta vpred

Využitie tohto výskumu môže otvoriť cestu pre:

  • Iniciatívam šitým na mieru, ktoré riešia výzvy špecifické pre daný región.
  • Programom, ktoré rezonujú s autentickými potrebami a ambíciami mládeže.
  • Konštruktívnym dialógom, ktorý posilňuje dôveru mládeže v spoločenské štruktúry.
  • Inovatívnym prístupom, ktoré využívajú silné stránky a riešia výzvy identifikované v výskume.

Ponorte sa

Objavte komplexné poznatky a strategické smery, ktoré ponúka tento výskum. Vybavte sa nástrojom, ktorý sľubuje viac ako len vedomosti – víziu konkrétnej zmeny.

Prístup k úplnému výskumu nájdete tu

Projekt je spolufinancovaný programom Erasmus+ Európskej únie. Podpora Európskej komisie na vypracovanie tejto publikácie neznamená schválenie jej obsahu, ktorý odráža výlučne názory autorov, a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nej obsiahnutých. 2020-2-SK02-KA205-002569