Menu Zavrieť

Bombeiros

Prežiť posledné októbrové dni pri Atlantickom oceáne v plavkách, nie je len šialený sen. Nám sa to vďaka YouthfullyYours podarilo. Aby toho nebolo málo, mali sme možnosť spoznať, naučiť sa a skúsiť veľa nového.

Začať sa niekde musí a my sme to poňali teda vo veľkom štýle. Našou prvou zastávkou v slnečnom Portugalsku bolo rovno hlavné mesto- Lisabon. V niektorých momentoch si človek nebol istý, či sa nachádza v americkom San Franciscu, v exotickom Riu de Janeiro alebo naozaj stále „len“ v Európe. Stratiť sa v jeho nádherných historických uličkách nie je vôbec náročné a nájsť sa na vyhliadke na panorámu mesta je snáď ešte jednoduchšie.
A čo je lepší team-building ako sa spoločne túlať po neznámom meste? Chceli sme však spoznať ešte viac inšpiratívnych ľudí, nápadov a názorov. Tak sme sa vydali na dlhú cestu skoro naprieč celým Portugalskom do destinácie nášho projektu- Lagosu.

fbt

Lisabon ponúka neuveriteľné množstvo nádherných, ikonických miest ako 25 de Abril Bridge, Christo Rei alebo legendárnu Tram 28. Stratiť sa v jeho nádherných historických uličkách nie je vôbec náročné a nájsť sa na vyhliadke na panorámu mesta je snáď ešte jednoduchšie.
A čo je lepší team-building ako sa spoločne túlať po neznámom meste? Chceli sme však spoznať ešte viac inšpiratívnych ľudí, nápadov a názorov. Tak sme sa vydali na dlhú cestu skoro naprieč celým Portugalskom do destinácie nášho projektu- Lagosu.

Kedysi veľmi významný rybársky prístav, okupovaný pirátmi, kde kotvili lode plné drahého korenia, látok, slonoviny či zlata. Dnes tam lode s takýmto obsahom nenájdete, no môžeme vás uistiť, že toto krásne mestečko pobrežia Algarve vám má čo ponúknuť. Už len štatistika, že neuveriteľných 300 dní z roka je tu slnečno, vyčarí blažený úsmev na tvári. Historický nádych je stále citeľný a dotváraný mestským opevnením, sochami bývalých panovníkov, či množstvom úzkych uličiek historického centra.
Nesmieme zabudnúť na budovu prvého obchodu s otrokmi no najmä na asi najviac signifikantné miesto južného Portugalska= skalnaté masívy pobrežia.

Naším domovom sa tu stala-síce staršia, no stále maximálne funkčná- budova mládežníckeho centra. Či už počas príprav na projekt, ale aj v jeho priebehu, sa o nás výborne starala portugalská projektová manažérka Sara s celým portugalským tímom, ktorá na prípravách odviedla veľký kus práce a patrí jej obrovské ĎAKUJEM . V prvé dni sme sa len oťukávali, spoznávali priestor a seba navzájom. Nezáležalo, z akej
krajiny sme prišli, ako dobre sme rozprávali po anglicky. Vytvorili sme harmonickú a rôznorodú skupinu, kde si každý našiel svoje miesto.

Na „Intercultural evenings“ sme mali možnosť odprezentovať kúsok našich krajín, (pokúsiť sa) zatancovať tradičné španielske tance, ochutnať autentické grécke tzatziky, zaspievať si taliansku hymnu slobody „Bella ciao“, vidieť neuveriteľné zábery Estónska a v neposlednom rade ochutnať preslávené portugalské „Pastel de nata“. A samozrejme, podeliť sa aj o naše unikátne veľkonočné tradície a Horalky.

Podelili sme sa nie len o našu kultúru, ale aj o podstatné informácie týkajúce sa projektulesné požiare, ich prevencia a úloha mládeže. Všetky zúčastnené krajiny prekvapilo, ako pomerne intenzívne sa na Slovensku venujeme dobrovoľníckej hasičskej aktivite. A keď sme spomenuli, že v niektorých regiónoch sú populárne dokonca aj hasičské súťaže, až nám nechceli veriť. Sami sme boli prekvapení, ako sme v tejto sfére v porovnaní s nimi aktívni.

Vďaka našej hosťujúcej organizácii- A Garra- sme mali možnosť dozvedieť sa niečo viac o práci portugalských hasičov, ktorí boli dokonca ochotní previesť nás ich stanicou a opísať nám ich aktuálnu situáciu a prácu po nedávnych rozsiahlych požiaroch aj v tejto oblasti. Zasiahnuté miesta sme aj navštívili a hasiči nám názorne ukázali ako v týchto situáciách postupujú.

 

Fungovanie portugalských hasičských jednotiek nás prekvapilo. Nefungujú tu dobrovoľné hasičské jednotky, ako u nás, no sami hasiči sú povinný popri svojich službách vo voľnom čase pracovať aj ako dobrovoľníci. Nezasahujú však len pri požiaroch no aj pri každej dopravnej nehode, či inej katastrofe. Spoločnými silami posúvajú a renovujú svoju stanicu. Vytvorili si vlastnú aplikáciu na zaznamenávanie výjazdov a dostupných pracovníkov, zaobstarali si ako prvý v celom Portugalsku automaticky resuscitátor, no nezabúdajú ani na verejnosť a pravidelne organizujú prednášky a zbierky. Svoju prácu neuveriteľne milujú, dokonca toto povolanie dedia a posúvajú svojim deťom. Nie je to pre nich práca ale poslanie, ktoré robia s láskou. Odchádzali sme od nich s veľkým úsmevom na tvári, obohatení o nové informácie no i
portugalskú slovnú zásobu. Slovíčko hasiči, ktoré nám hádam už navždy vyčaruje úsmev na tvári a pripomenie tento projekt. Bombeiros... ♡

Aby sme zosumarizovali naše poznatky a vedeli sa o nich lepšie podeliť, vytvorili sme spoločne brožúru. Pri tejto aktivite sme si maximálne precvičili prácu v tíme, robenie kompromisov a rešpektovanie ostatných. Každý prispel kúskom svojho talentu a vytvorili sme kreatívnu a užitočnú pomôcku aj pre ľudí, ktorí neboli súčasťou nášho projektu.

Voľné chvíle sme si užívali na krásnych piesočných plážach a nebolo nám ľúto si ani privstať na nádherné východy slnka. Nevynechali sme ani menšiu túru po pobreží Algarve a prechádzali sme cez najkrajšie pláže Európy ako Meia Praia, Praia do Camilo, Caramujeira... Večerné kúpanie v Atlantickom oceáne a nekonečné nočné rozhovory pri šume oceánu s nohami zaborenými v piesku. Scenérie ako z gýčového teeneger-ského filmu, ktoré sa do nás však zapísali ako unikátne zážitky. A to sme ešte netušili, že sa nám naozaj podarí surfovať na jedných z najlepších vĺn v Európe... Teda.. Minimálne skúšať neutopiť sa objímajúc surf a pri kúsku šťastia sa naň na pár sekúnd aj postaviť.

Zážitky, fotky, priateľstvá a skúsenosti z tohto projektu nám budú dodávať energiu ešte veľmi dlho. Preto, ak stále váhate s prihláškou na Erasmus+ projekt, neodkladajte to. Obohatí vás to v mnohých ohľadoch, precestujete miesta, kde by ste sa sami dostali ťažko a naučíte sa veľa aj o sebe...
Nám nezostáva nič iné, len poďakovať celému YouthfullyYours SK, nášmu koordinátorovi a jeden druhému, za nezabudnuteľný projekt.

OBRIGADO (....och áno. Aj po portugalsky sme sa naučili. )

Hits: 275