Menu Zavrieť

YE: Change your mind, Change the world

Naša sedemčlenná slovenská skupinka zažila v úvode leta zaujímavých desať dní v príjemnom prostredí kaštieľa v malom meste na severovýchode krajinky, s ktorou si nás vo svete často mýlia - Slovinsku. V rámci nej sme veľmi rýchlo vytvorili skvelý kolektív, ktorý si výnimočne rozumel a bezchybne spolupracoval. Sadli sme si aj s účastníkmi z ďalších krajín, ktorých síce bolo o dosť menej ako malo. Zaujímavé však bolo, že Maďarsko reprezentovali Mongol, Čilanka a Pakistanec, vďaka čomu sme mali možnosť spoznať ľudí a kultúru aj zo vzdialenejších kútov sveta.

Harmónia a spolupráca medzi jednotlivými národmi a kultúrami bola bezproblémová. Všetci sme sa navzájom tolerovali a rešpektovali, čím sme dokázali, že spolupracovať a priateliť sa navzájom vieme, aj keď je každý jeden z nás odlišný.

Čo sa týka programu, najviac v nás zarezonoval deň, ktorý sme strávili s miestnymi rómami, či už v múzeu rómskej kultúry, alebo rómskom rádiu. Jednotlivé krajiny si tiež vymieňali svoje skúsenosti s rómskou menšinou. Boli sme prekvapení, že situácia je naprieč krajinami tak dramaticky odlišná. Napríklad v Litve žije Rómov len okolo 5-tisíc, čo je v porovnaní s našimi circa 500-tisícmi značný rozdiel. Nevedeli sme tiež o veľkosti rómskeho vplyvu na španielsku kultúru. Najväčším “wow-momentom” bolo, keď sme zistili, že v Slovinsku, nám blízkej krajine, je situácia dramatický odlišná. Rómovia sú v spoločnosti dobre integrovaní, žijú bezproblémový život podobný majorite, pričom si zachovávajú aj svoju kultúru.

Unisono sme sa zhodli, že najlepší deň bol, kedy sme sa autom vydali na pobrežie Slovinska. Videli sme krásy Slovinska, zažili priateľskosť Slovincov a užili si prvé nefalšované letné chvíle slnka a mora.

Hits: 103