Menu Zavrieť

Softmate

Čo si predstavujeme pod pojmom soft skills a ako tieto “mäkké zručnosti” vieme uplatniť pri našich každodenných aktivitách? Presne to boli otázky, na ktoré si naša päťčlenná slovenská posádka odpovedala počas slnečného májového týždňa neďaleko mestečka Litochoro v Grécku. Tréningový kurz, ktorého podstatou bolo obohatiť nás o nové komunikačné zručnosti a vedomosti v oblasti tímovej práce, nás tiež podnietil reflektovať. Veď ako inak, v pomalom tempe gréckeho spôsobu života “siga, siga” a inšpirovaní bohatou históriou a filozofiou tejto krajiny, sme sa ľahko stratili v našich myšlienkach.

Litochoro sa pre nás nestalo týždňovým rajom iba vďaka polohe medzi vrchom Olympus a Egejským morom. A hoci to zavážilo, dôvodom tiež neboli trojchodové obedy a večere plné olív, syru feta a dobre upečeného mäsa a morských plodov. Najvzácnejším pokladom nám boli putá, ktoré sa vytvorili medzi nami a ostatnými účastníkmi kurzu. Spoločne sme reprezentovali až 8 krajín, rozprestierajúcich sa od juhozápadného Portugalska a Španielska až po severovýchodné Lotyšsko. Spojili nás spoločné poobedia na pláži, kde sme sa snažili preplávať vlny, a chytiť bronz do leta, ako aj tancovanie Karičky, ktorú všetkých naučili naše najdrahšie východniarky. Bližšie nás k sebe priviedla láska k hudbe, po večeroch sme totiž spoločne brnkali na gitare, a najmä program tréningového kurzu, ktorý nás osmelil otvoriť sa jeden druhému.

Jeden z najsilnejších momentov tímovej práce, ktorý nám ukázal ako zdieľať naše vedomosti, no zároveň hľadať kompromis, bola kartová hra Climate Fresk, kde sme sa snažili nájsť spojenia medzi príčinami a dôsledkami klimatických zmien. Pohybové aktivity, kde sme mali viesť jeden druhého so zaviazanými očami zasa prehĺbili našu dôveru, vďaka ktorej sme mohli viesť hlboké diskusie o našich pocitoch. Najväčším zážitkom ale bol výstup do kopcov obklopujúcich vrch Olympus, kam sa jeden zo slovenských bojovníkov vydal už o ôsmej ráno, a ostatní ho tiež nasledovali. Pobyt v prírode nás ešte viac primäl rozmýšľať nad tým, ako môžeme zážitok efektívnejšie preniesť do našich životov a vlastných projektov na Slovensku.

A tak sme si po týždni strávenom s novými priateľmi, nadobudnutými schopnosťami a spoločne vytvorenými spomienkami pobalili batožinu. S úsmevom na perách a pár slzami kotúľajúcimi sa po lícach sme si sľúbili, že na toto grécke dobrodružstvo len tak ľahko nezabudneme.

 

Hits: 17