Menu Zavrieť

Týždeň v Kaunase

Dva týždne po návrate z Londýna som sa vydala krížom cez Poľsko až do Litvy, konkrétne do mesta Kaunas. Dovtedy som o tejto krajine veľa nevedela, možno iba, že Litva patrí k pobaltským krajinám a nachádza sa niekde pri mori. Poviem vám však, že medzi Londýnom a Kaunasom nie je až taký veľký rozdiel. Samozrejme, darmo by ste hľadali niekde v Litve London eye, Big Ben alebo Tower Bridge, za to však ľahko nájdete uličky plné tehelných domov, samo-hrajúci klavír alebo bronzové sochy v strede ulice.

Môj tréningový kurz sa začína v Kaunase. Spolu so slovenskou spolubývajúcou Martinou, s ktorou sme si padli do oka, sme sa ešte v prvý večer zoznámili s účastníkmi z ostatných krajín. Sprvu som sa necítila komfortne, pretože všetci boli odo mňa viditeľne starší, no neskôr prišli mladší účastníci a atmosféra sa tak uvoľnila. Bolo to veľmi zaujímavé, že sa v jednej miestnosti, pri jednom stole, stretli ľudia z celej Európy s jediným cieľom - spoznať sa navzájom. Okrem toho, že som sa rozprávala s mnohými zaujímavými ľuďmi, od toho dňa som sa dozvedela veľmi veľa informácií o iných kultúrach, ale aj o priebehu a prípravách Erasmus+ projektov. Neustále ma udivovalo, ako vedia byť ľudia "zažratí" do niečoho, čomu veria a ako sa snažia posunúť všetko, čo majú a čo vedia ďalej mladým ľuďom, do ktorých každý jeden z nich vkladá obrovské nádeje.

Každý deň sa nám začínal o 10:00 s tým, že sme sa o tomto čase stretávali už naraňajkovaný v polkruhu vo veľmi komfortnej konferenčnej sále. Všetci mali v rukách oranžové zošity a papierové perá, ktoré sme na začiatku dostali na zaznamenávanie nových a zaujímavých informácii, čakajúc na sympatického taliana Federica. Bol to náš lektor prekypujúci humorom so srdcom rockera, ktorý nám tému projektu – ĽUDSKÉ PRÁVA dokonale predstavil. Prvý deň sme mali team-buildingové aktivity, napríkad "mission (im)...possible", ktorej cieľom bolo, aby sme sa spoznali lepšie. Ďalším "plodom" tejto aktivity bola báseň, ktorú sme vytvorili spolu s Portugalkou Máriou:

A lot of countries met at one place
To discuss Human Rights with grace
Different cultures, experiences and traditions
Trying to break (im)possible missions

During this week we will have with us two fabulous trainers
As our teachers , friends and entertainers
Kaunas will be our home for the next few days
So we should explore the city in many ways

Being European is a blessing
As we have tools to progress(ing)
Erasmus is our awesome resource
So let´s enjoy this amazing course!

Po doobedňajšej session sme už mali vo vedľajšej miestnosti prichystaný coffee break, na výber sme mali kávu, čaj a koláčiky.

 

Zjednodušená schéma dňa :

1.session 10:00-11:30

C O F F E E      B R E A K

2.session 12:00-13:30

O B E D + O D D Y C H

3.session 15:00-16:30

C O F F E E    B R E A K

4.session 17:00 – 18:30

Večera o 20:00

F R E E    T I M E

Možno to celé znie ako pokojná dovolenka, ale popravde to bolo 6 dní plných aktivít, nových informácií, ale aj osobného pokoja a regenerácie mysle. Napriek presne zostavenej dennej schéme sme mali veľa voľného času, ktorý sme mohli využiť na spoznávanie mesta a jeho zákutí.

Čo nesmiem zabudnúť spomenúť sú intercultural evenings. Mne najviac ulahodilo Portugalsko a Taliansko a hoci som vegetariánka, nenechala som si ujsť ani jednu ich pochúťku. Dievčatá z Malty mi zasa nabalili do cestovnej tašky rôzne sladkosti, ktoré boli taktiež chutné a aby som si na nich spomenula v núdzi o cukor.

Možno sa pýtate, prečo vám sem nenapíšem zopár základných informácií o ľudských právach, ktorým som sa intenzívne venovala počas celého týždňa, no skutočne je toho priveľa a preto, jedinú vec, ktorú môžem spraviť je, poslať vás na tréningový kurz do zahraničia s Youthfully Yours SK. 

Čas strávený v Litve bol jeden z najkrajších týždňov mojej jesene 2019. Našla som tam ľudí, ktorí mi doteraz ležia pri srdci a veľmi sa teším, kedy ich znovu uvidím, či už v mojej domovine alebo niekde na inom projekte.

Hits: 305