fbpx
Menu Zavrieť

Týždeň v Kaunase

Dva týždne po návrate z Londýna som sa vydala šikmo cez Poľsko – až do Kaunasu v Litve. Do vtedy som o Litve nič nevedela a o mestečku Kaunas už vôbec nič, teda až na to , že Litva patrí k malým pobaltským krajinám niekde pri mori . Poviem vám však, že Londýn a Kaunas , to nie je až taký obrovský rozdiel .  Samozrejme by ste tu nenašli London eye , Big Ben- ktorý nevidno cez masívne lešenie alebo Tower Bridge , ale takú Oxford street by sa dalo prirovnať ku nákupnému centru Akropolis, kde tak či tak nenájdete to čo hľadáte . Nájdete tu však uličky plné tehelných domov , len tak na ulici samohrajúci klavír a bronzové sochy len tak v strede ulice.

Môj prvý tréning sa začína v Kaunase. So spolubývajúcou Slovenkou Martinou sme si hneď sadli a na malej ,útulnej hotelovej izbičke sme si vyrozprávali životné príbehy a ciele do budúcna. Keďže sme boli obidve unavené z cesty ,spravili sme si „papučkový deň“ a väčšinu nedele sme strávili v posteli. Večer sme sa mali prvýkrát stretnúť s účastníkmi z ostatných krajín a dať si poznávaciu večeru. Cítila som sa ako na posedení s učiteľmi , celé to bolo veľmi oficiálne a všetci boli odo mňa viditeľne starší , no neskôr prišli aj mladší účastníci , atmosféra sa uvoľnila a  ja som si vydýchla .Je to veľmi zaujímavé ,že sa v jednej miestnosti , pri jednom jedle stretli ľudia z celej Európy s cieľom, spoznať sa. Nikto nechcel byť ticho ale nikto nevedel o čom sa má rozprávať . My sme sedeli pri Adrianovi a Ilone z Rumunska a naša konverzácia sa aj napriek komunikatívnej nálade mňa a Maťky začínala veľmi pomaly a rozbehla sa do témy ,ktorá nás veľmi obohatila .V ten večer a aj  nasledujúce dni som sa toho dozvedela veľmi veľa o iných kultúrach , priebehu a prípravách Erasmus+ projektov a aj o plánových akciách. Neustále ma udivovalo , ako veľmi vedia byť ľudia „zažratý“ do niečoho , čomu veria a ako sa snažia dať všetko čo majú a vedia- ďalej mladým ľuďom, do ktorých každý jeden z nich vkladá obrovské nádeje.

Každý deň sa nám začínal o 10:00 s tým, že sme sa o tomto čase stretávali už naraňajkovaný v polkruhu vo veľmi komfortnej konferenčnej sále. Všetci mali v rukách oranžové zošity a papierové perá, ktoré sme na začiatku dostali na zaznamenávanie nových a zaujímavých informácii, čakajúc na sympatického taliana Frederica. Bol to náš lektor prekypujúci humorom a srdcom rockera, ktorý nám tému projektu – ĽUDSKÉ PRÁVA ,dokonale vysvetlil. Prvý deň sme mali teambuildingové aktivity a „mission (im)...possible“ pri ktorej sme sa začali spoznávať . Jedným z jej plodov bola báseň , ktorú sme vytvorili spolu s Portugalkou Máriou :

A lot of countries met at one place

To discuss Human Rights with grace

Different cultures, experiences and traditions

Trying to break (im)possible missions

 

During this week we will have with us  2 fabulous trainers

As our teachers , friends and entertainers

Kaunas will be our home for the next few days

So we should explore the city in many ways

 

Being european is a Blessing

As we have tools to progress(ing)

Erasmus is our awesome resource

So let´s enjoy this amazing course!!!

Po doobedňajšej session sme už mali prichystanú vo vedľajšej miestnosti kavú, čaj a koláčiky na coffee break , ktorá nám občas pripadala ako záchrana života. Každá session mala 90 minút a bola dokonale naplánovala.

Zjednodušená schéma dňa :                                  1.session 10:00-11:30

C O F F E E      B R E A K

2.session 12:00-13:30

O B E D + O D D Y C H

3.session 15:00-16:30

C O F F E E    B R E A K

4.session 17:00 – 18:30

Večera o 20:00

F R E E    T I M E

Celé to zatiaľ znie ako pokojná dovolenka ,ale popravde to bolo 6 dní plných informácii , no aj osobného pohodlia a regenerácie mysle, ktoré som už naozaj potrebovala. Presne sme mali rozdelený čas na prácu aj na spoznávanie všetkého okolo nás. Cez deň sme sa veľa rozprávali a spoznávali a večer sme sa zabávali . Chodili sme napríklad na posledné poschodie paneláku ,kam nás poslali . Keď sme tam šliapali po schodoch ,pretože výťah nefungoval, mysleli sme si ,že si z nás niekto spravil dobrý deň a ,že na úplnom vrchu nebude nič. Keď sme však prekonali aj posledný schod , privítal nás disco-bar s presklenými terasovými oknami odkiaľ bolo vidieť celé centrum Kaunasu. Takže medzinárodná rota nabehla na vyvýšené pódium s disco-guľou a začala tancovať. Postupne sa chytali aj domáci a na koniec tam vznikla jedna veľká masa ľudí rôznych národností skákajúca do jedného rytmu .Tieto večeri ma veľmi bavili a ako som sa tak pozerala na ostatných , tak vám viem s istotou povedať , že aj ich.

Čo sa týka večerí, vždy boli na inom mieste. Indre, hlavná organizátorka projektu , nám poobede poslala do facebookovej skupiny adresu miesta večere a my sme spoločne vyrazili a blúdili po Kaunase , kým sme mali tú možnosť , najesť sa . Jedli sme v luxusných reštauráciách  na ktoré by som sa pri mojom low-cost cestovaní zrejme ani nepozrela a tak som si ich veľmi vychutnávala. Naozaj sme sa mali ako prasiatka v žite a všetko bolo perfektne a detailne zariadené ,vrátane dezertov. Po večeri sme mali čas len a len pre seba a mohli sme sa rozhodnúť , či sa pôjdeme baviť na posledné poschodie paneláku v centre mesta, alebo sa pôjdeme len tak prechádzať po meste a objavovať jeho zákutia,či spať do hotela. Napriek presne postavenej dennej schéme sme mali veľmi veľa slobody a mohli sme si dovoliť vynechať session, ale všetky boli tak veľmi zaujímavé , že by sa mi to ani neoplatilo nejakú z nich vynechať.

Predposledný večer sme navštívili najviac fotogenický byt na svete so starým pianinom v ktorom sa mal odohrávať intercultural evening a za mňa zo všetkých jedál najviac vyhralo portugalsko a taliansko, pri ktorých som aj napriek svojmu vegetariánstvu ochutnala tunajšie pochúťky a do konca večera som sa ich nevedela dojesť. Dievčatá z Malty mi zasa nabalili do cestovnej tašky sladkosti , ktoré boli tiež vynikajúce, aby som si na ne spomenula v núdzi o cukor.

Možno sa pýtate , prečo vám sem nenapíšem zopár základných informácii o ľudských právach , ktorým som sa intenzívne venovala 7 dní , no naozaj je toho priveľa a preto jediná vec ako vás môžem o túto tému obohatiť je, poslať vás na tréning do zahraničia s „youthfullyyours“.

Bol to jeden z najkrajších týždňov mojej jesene 2019 a našla som si tam ľudí , ktorí mi ležia pri  srdci a veľmi sa teším, kedy ich znova uvidím či už v mojej domovine, ich alebo niekde na projekte!