Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - piate stretnutie

Stretnutie s číslom 5 projektu Poď a Recykluj sa týkalo RECYKLÁCIE a SPRÁVNEHO SEPAROVANIA. Keď sa niekoho opýtate, ako prispieva k zelenšej planéte, zvyčajne vám odpovie, že recykluje. Ja osobne pochybujem, že každý z nich má vlastnú továreň, kde spracúva plastový odpad a mení ho na opätovne použiteľný. Úsmevne mu odpoviem, že ja separujem. Pravdupovediac, je to to najmenej, čo môžeme pre našu planétu urobiť. Ideálne by sme tento odpad nemali vôbec vytvárať. Keď už ho ale vytvoríme, poďme ho aspoň správne vyseparovať. Aby zbytočne neskončil na skládke alebo v lepšom prípade v spaľovni.

Odpadu vytvárame na Slovensku príliš veľa. V roku 2019 to bolo 435kg na osobu za rok. Väčšinou je to komunálny odpad, avšak vo veľkej miere sú zastúpené i plasty, ktoré sú síce ľahké, ale objemné. Skládky sú plné. Na Slovenskú ich je registrovaných vyše 100 legálnych a nelegálnych niekoľko násobne viac...

Za krátkym úvodom, kedy sme predstavili seba, projekt, Európsky Zbor Solidarity a IUVENTU, sme sa vrhli na prvú aktivitku. Cez aplikáciu Jam board a jej interaktívnu tabuľu sme sa našich účastníkov spýtali - Aké máte očakávania od tohto stretnutia ?

Takmer všetci mali veľké očakávania a ich hlavným cieľom bolo dozvedieť sa niečo viac o spomínanej téme projektu. Niektorí sa chceli zdokonaliť v tom, čo už vedeli. Veríme, že sa nám to spoločne s lektorom podarilo a účastníci si zo stretnutia odniesli viac, ako to, že v Kauflande majú modré bločky :).

Na piatom stretnutí bola našim lektorom Mirka Šárová. Ako sama povedala ešte na začiatku, nemá za sebou žiadnu korporáciu, logo či podnikanie. Jednoducho ju témy ekológie, recyklácie, separovania, zero waste, vegetariánstva a mnohých iných chytili na toľko, že sa na tieto témy začala sama vzdelávať. Skrz prácu v Americkom národnom parku, DAPHNE inštitúte, na  SWAPe oblečenia a neúrekom ďalších príležitostí sa vypracovala na osobu, ktorá by vedela zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti pravdepodobne niekoľko dní a stále by sme ju vedeli počúvať, pretože hovorila veľmi pútavo a zaujímavo.

Našich 49 účastníkov sa malo možnosť dozvedieť takmer všetko, čo sa dá, o základoch separovania, recyklácii, produkcii odpadu, jeho spaľovania a skládkovania. Zabŕdla i do tém ako zero-waste a vegetariánstvo, čo účastníkov zaujalo a dokonca nám i jeden z účastníkov ukázal, aké vegánske mňamky si kúpil v zero waste obchode. Mirka nám už na začiatku povedala, že si želá mať interaktívnu prednášku a ... usudzujeme, že sa jej to náramne podarilo.

 

P.S. Mirka naozaj krásne fotí. Ak vás niečo také zaujíma, odporúčame pozrieť jej instagramový profil -> @dame.fotecku

 

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia prevažne od 15 do 19 rokov, väčšina prišla z našich partnerských škôl - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Veľmi nás teší ich záujem, pretože práve oni boli našou cieľovou skupinou, ktorú je nevyhnutné vzdelávať. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí z účastníkov napísali, že si nás všimli i z FB a našich osobných storiek na instagrame.

Na záver stretnutia sme stihli ešte jednu aktivitku, tentoraz cez Mentimeter.

Zaujímalo nás, čo si odniesli z prednášky a pýtali sme sa ich - Aká informácia ohľadom recyklácie ťa prekvapila?

Taktiež sme chceli zistiť, aký majú vzťah k separovaniu a ako to majú vyriešené na škole, ktorú navštevujú :).

Odpovede boli rôznorodé a sme presvedčení, že účastníci sa nimi inšpirujú a budú ich aplikovať aj v realite.

Po Mentimetri sme si spravili kvíz cez Kahoot!. Výherca získal parádnu knížku na tému recyklácie

Pre našich účastníkov sme taktiež vytvorili platformu, kde môžu nájsť prezentáciu i jednotlivé zábery z tohto stretnutia. Môžu si teda všetkým prejsť ešte raz a ak niečo náhodou zabudnú, rýchlo si to vedia zistiť.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Mirke Šárovej,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 145