Menu Zavrieť

Hľadanie slobody podľa účastníčky Sáry

Tento článok je o mládežníckej výmene s názvom "We are looking for freedom", ktorá mi dala možnosť byť s ľuďmi zo 7 rôznych krajín na 17 dní. Výmena sa konala v rakúskych horách, v malej dedinke "Klaffer am Hochficht". Bola to krásna časť krajiny s jazerami a dychberúcou zeleňou. Projekt bol plný rôznych ľudí, kultúr, názorov, hodnôt, tradícií a charakterov. Pre mňa bol však najmä o hľadaní samej seba a vysvetlení pojmu "voľnosť". Každý sme sa snažili nájsť odpovede na otázky :

Kto som? Aké sú moje hodnoty? Čo chcem? Čo je mojou motiváciou? Čo pre mňa znamená náboženstvo a etnika? Čo je pre mňa skutočne dôležité?

Toľko rôznych otázok a každý mal svoju vlastnú pravdu. Neskôr sme sa naladili na jednu vlnu a prišli sme na spoločnú odpoveď:

"Každý chce byť jednoducho šťastný!"

Chvíle pri ohni a pod holým nebom a hviezdami boli úžasné. Spievali sme, tancovali, hrali na gitare a hlavne sme sa smiali. Počas voľného času sme sa často chodievali kúpať do jazera, hrali volejbal a pokúšali sa praktizovať jógu. Videli sme niekoľko východov a západov slnka. Nezaujímal nás vek, občianstvo alebo či je niekto líder alebo účastník. Rozprávali sme sa spolu o všetkom. Od obľúbených jedál cez pivá v našich krajinách... o vzťahoch, školách, spomienkach z detstva a aj o dobrých a zlých chvíľkach a skúsenostiach v našich životoch.

Cez deň sme mali veľa workshopov zameraných na seriózne témy. Mali sme napríklad jeden workshop s utečencom Munjidom z Iraku, kde rozprával o jeho úteku do Rakúska. Práve vďaka nemu už neodsudzujem utečencov a mám na nich nový, otvorenejší názor.

Som naozaj vďačná našej líderke Sonji, ktorá tento projekt zorganizovala. Bola to priateľská a otvorená žena plná empatie a pozitívnej energie. Vlastne tam boli všetci veľmi milí a práve vďaka nim som zistila jednu dôležitú vec:

"Keď chcete nájsť svoju vlastnú voľnosť, musíte rešpektovať aj voľnosť ostatných."

Bola to moja prvá mládežnícka výmena a som s ňou maximálne spokojná. Mám niekoľko nových priateľstiev, možno aj na celý život. Moja angličtina je omnoho lepšia, než tá, s ktorou som tam prišla. Jednoducho, keď to celé zhodnotím, bol to jeden nezabudnuteľný zážitok.

Ďakujem Európskej Únii, Sonji, mojej slovenskej skupine a vysielajúcej organizácii Youthfully Yours SK. Ďakujem všetkým, čo tam boli so mnou. Ďakujem.

Hits: 119