Menu Zavrieť

Ako si (viac než len) zabehať

Čo by ste urobili, keby som vám dal možnosť na dva týždne odísť a nechať všetky starosti doma? Mne sa takáto príležitosť vyskytla. Jedného bežného dňa sa ku mne dostala ponuka ísť na Erasmus+ projekt o športe a zdravom životnom štýle. Nezaváhal som ani na sekundu a hneď som vypĺňal prihlášku. A veru sa oplatilo!

Po príchode do bývalého pionierskeho tábora v strede maďarského lesa ma privítal jeden holohlavý pán s veľkým úsmevom na tvári. Hneď za ním boli členovia slovenskej skupiny, ktorí už netrpezlivo čakali na toho chlapca čo "zablúdil" cestou-necestou.

Dobrá nálada, ktorá v ten večer panovala sa neskončila ani v posledný deň projektu, a keďže mal 10 dní, viete si predstaviť ako dobre sme si ho užili. Nemá zmysel popisovať jednotlivé workshopy, život je predsa o emóciách, a bohužiaľ, nie som tak dobrý spisovateľ, aby som ich dokázal napísať slovami.

I keď niektoré boli ozaj špeciálne - držanie lana meter nad zemou, zatiaľ čo niekto po tomto lane chodí? Všetko je možné, ak máme spoločnú víziu. Športu bolo mnoho, hlbokých debát o zdravom jedle tiež, no to všetko je len jedna stránka Erasmus Plus projektov. Čo vám určite chcem povedať je, aby ste si predstavili, že v jeden deň chodíte do práce či do školy, a ďalší deň sa stávate súčasťou jedného teamu, ktorý sa na dva týždne stane všetkým, čo máte. Bez signálu na telefón či internet, v strede krásnej zelenej prírody, vám teda vzniká dosť času na to, aby ste vybudovali vzťahy, ktoré sa neskončia tým, že odídete domov z tohto projektu. Sú to vzťahy, ktoré vás vždy milo prekvapia, keď si po dlhšej dobe bez kontaktu nájdete správu: "Ahoj, budem o pár dní v Bratislave, si ešte tam? Stretneme sa?"

A tvoja odpoveď je: "Samozrejme, že áno!"... vieš predsa, že aj ty sa im ozveš keď budeš v ich krajine.

A s odstupom času zistíš, že všetka tá drina pri workshopoch, ako aj tie pohodové chvíle pri internacionálnych večeroch stáli za to, aby si mal teraz plnú hlavu spomienok, ktoré si so sebou budeš nosiť navždy.

-Tom

Na tento projekt som sa veľmi tešila. Milujem šport, čiže táto téma mi prišla ako ideálna. Počas prvej noci sme sa trochu báli, keďže bola naša chatka blízko lesa, bola v nej zima a záchody a sprchy boli v inej budove. Po pár dňoch nekonečnej zábavy som si však na to zvykla. Všetok strach, ktorý som mala zo stretnutia s novými ľuďmi, problémami s jazykom, jedlom a program opadli v momente keď som sa stretla s účastníkmi projektu.

Všetci ma privítali s úsmevom na tvári a správali sa ku mne veľmi milo. Vďaka mnohým energizerom a aktivitám, ktorých sme sa spoločne zúčastnili sme sa všetci od seba niečo naučili (vrátane zručnosti). Vďaka projektu som sa taktiež zlepšila v angličtine, v mnohých iných jazykoch, v športe, v komunikácií v spoločnosti a taktiež som sa dozvedela mnoho zaujímavých informácií o možných diétach.

Veľmi sa mi páčilo pokojné miestečko, v ktorom sme boli ubytovaní, ranná joga, túry a všetky medzinárodné večery. Musím povedať, že čas ktorý som strávila v Maďarsku mi toho dal veľa. Cítila som sa veľmi príjemne s ľuďmi, zabavila sa a nadobudla množstvo skúsenosti. Teším sa na ďalší projekt.

-Dia

Hits: 151