Menu Zavrieť

My nationality is mankind

Drahý priateľu! Zažil si už niekedy to, že si mal od nejakej veci isté očakávania, a v istom momente si si uvedomil, že tá vec preskočila Tvoje očakávania o mnoho viac ako si čakal? Áno, presne to sa stalo na našej mládežníckej výmene v Ruskom Etnomire!

Od prvého momentu nám bolo jasné, že týchto 9 dní v malebnom Etnomire, vzdialenom od Moskvy asi 2 hodiny, bude niečo nezabudnuteľné. Čo však ale robilo túto výmenu špeciálnou? Ľudia. Stretli sme sa pravdepodobne z každej svetovej strany – Švédsko, Fínsko, Slovensko, Maroko, Egypt a Rusko. Možno by sa dalo očakávať, že táto rôznorodosť krajín, národností, kultúr a náboženstiev bude niečím, čo nás bude rozdeľovať. Avšak – opak bol pravdou a úplne to potvrdilo aj názov projektu – My nationality is mankind. V priebehu celých 9 dní sme boli živým dôkazom toho, že nezáleží odkiaľ si, ako vyzeráš, akú vieru vyznávaš, aké zvyky a tradície uznávaš – vieš byť v takej synchronizácií s ostatnými ako nikdy predtým!

Boli by sme veľmi radi, keby si prežil atmosféru tohto projektu spolu s nami ešte raz a preto Ti prinášame Etmomirské Desatoro, resp. 10 pravidiel a faktov, v ktorých Vás, veríme, prenesieme späť na náš projekt do mrazivého Ruska a vďaka nim Ti ukážeme čo sme si uvedomili, čo sme sa naučili, a možno zmeníme Tvoj pohľad na svet okolo!

1. Etnomir – place of peace. Niekoľkokrát sme už spomenuli, že náš projekt bol na mieste s názvom Etnomir. Náhoda? Samozrejme že nie. Už podľa názvu ( etno – mir [mier] ) môže byť zrejmé, že toto miesto je myšlienkou spojenia rôznych etník a kultúr, ktoré spolu budú žiť v mieri. A autorovi myšlienky Etnomiru sa to naozaj podarilo – dokázal vytvoriť komplex rôznych hotelov, reštaurácií a budov, ktoré sú postavené štýle tej-ktorej krajiny a snažia sa o pochopenie myšlienky mieru medzi všetkými krajinami! 🙂 čiže ak chceš počas jedného dňa navštíviť celý svet, vidieť budovy a zvyky rôznych krajín, Etnomir je miesto, ktoré musíš navštíviť!

2. My nationality is mankind - a nie len podľa názvu. V priebehu celého projektu sme sa spolu s našimi lektormi snažili o pochopenie a akceptovanie rôznych kultúr. Každý z nás pochádzal z inej časti sveta. A našim cieľom bolo definovať naše predsudky ktoré sme mohli mať jeden voči druhému; nájsť ich pôvod, odkiaľ prišli a prečo ich máme a zároveň zabudnúť a odstrániť tie predsudky, ktoré nás doteraz mohli ovplyvňovať a formovať naše doterajšie pozeranie na iných. Usilovať sa o to, že našou národnosťou je ľudstvo. Nezáleží na tom, odkiaľ si, dôležité je, ako vieš akceptovať toho druhého a prijať ho s „balíčkom“, ktorý prináša jeho národná identita.

3. Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Možno by si si mohol pomyslieť, že to, čo vidíš, je pravda. Musíme vás ale sklamať. V jednej špeciálnej aktivite, ktorú sme absolvovali, sme pochopili, ako veľmi nás nevedomosť a predsudky vedia zaviesť do mylných vôd. Na začiatku sme boli presvedčení o tom, čo vidíme, pretože sme nemali vedomosť. Avšak, po tom čo nám boli ukázané a vysvetlené súvislosti, sme sa na modelovú situáciu pozerali úplne inak! Preto, priateľu, ak chceš poznávať čo najviac, vedomosť je cesta!

4. Život je o kompromisoch. Sami sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. A uvedieme jednoduchý príklad – na izbách sme samozrejme bývali každý z inej krajiny. Viete si predstaviť, aká úľava bola pre Fína otvoriť okno v prekúrenej miestnosti s 25 stupňami, a aké utrpenie to bolo pre Egypťana, ktorý sa konečne cítil ako doma, keďže vonku bolo mrazivých -15 stupňov?! Áno, boli chvíle, kedy sme museli jeden druhému ustúpiť. A práve to sme sa učili – ako akceptovať potreby iných. A či už budete veriť alebo nie – ani raz sme sa nepohádali. Nechceš to skúsiť tiež?

5. Možno každý z nás je iný, no predsa sme v niečom rovnakí. Za týchto pár dní sme veľa krát boli postavení do situácie, kedy sme museli definovať sami sebe, nájsť našu identitu, kým sme, ako vnímame svet a porovnať ich s ostatnými. A zistili sme, že než každý z nás sa v svojej identite odlišoval, a nezáležalo odkiaľ sme – stále sme našli niečo, čo nás úžasne spojilo!

 6. Ak sa chceš o človeku dozvedieť viac, pozvi ho na fiku! Asi si kladieš otázku, čo táto fika je. Je to jednoduché – Švédi si takto nazvali typický coffee break. Až na tomto projekte sme pochopili, ako je tento čas dôležitý. Len tak konverzovať a spoznávať jeden druhého. Práve počas „fiky“ sme sa naučili pozdravy a rôzne slová z ostatných krajín, ich typické zvyky, čo radi robia a mnoho ďalšieho! Čiže ak chceš niekoho spoznať, „fika“ je cesta!

 7. Priateľstvo. Nikdy by sme nepovedali, že v priebehu pár dní si vie človek vytvoriť tak silné priateľstvá ako sme dokázali my v Etnomire. Za tak krátky čas sme sa spriatelili všetci natoľko, že sme si povedali, že tento rok sa musíme vidieť opäť! Preto ak rozmýšľaš nad tým, či ísť na takýto projekt, nie je nič krajšie ako si nájsť priateľov naprieč celým svetom!

8. Svet môže byť lepším miestom práve vďaka Tebe! Niekto by si mohol pomyslieť, že táto veta je len klišé. Avšak.. zamyslel si sa niekedy nad tým, že to, čo si prinesieš z projektu, podvedome šíriš aj medzi svojich priateľov a ľudí naokolo? Nie je nič krajšie, ako keď po príchode z projektu, sa Ťa priatelia pýtajú, čo všetko si zažil. A ty im určite v zapálení rozprávaš, čo všetko si zažil, čo všetko ste robili, akými témami ste sa zaoberali. Ver, či nie, ale z projektu stále príde človek iný, ako odchádzal. A to, čo sa tam naučíš, už asi nezabudneš nikdy a vieš tým zmeniť okolie, v ktorom žiješ!

9. Pokiaľ váhaš nad tým, či s nami vycestovať, odpoveď je rozhodne áno! Možno stále váhaš nad tým, či ísť na nejaký z projektov ktoré sú v ponuke. Možno na začiatku býva strach a obavy, ako to zvládneš, no všetko toto po chvíli opadne a ty budeš mať možnosť zažiť jeden z najlepších týždňov tvojho života!

10. Pokiaľ si už s nami vycestoval, zaručujem, že pôjdeš znova a vezmeš aj kamoša! Áno, ďalšou zárukou je to, že keď to skúsiš raz, ver mi, že sa nebudeš chcieť vrátiť domov. A keď sa aj budeš musieť vrátiť domov, ver mi, že hneď po príchode už budeš scrollovať stránkou Youthfully Yours s tým, že budeš plánovať, kde ísť najbližšie. Takže neváhaj, klikni na aktuálne projekty, zavolaj kamošovi, zbaľ kufor, a poď do skúsenosti, ktorá ti može zmeniť pohľad na svet!

Hits: 200