Menu Zavrieť

Nie je líder ako líder

Keď som mala 15 rokov, "buchla som sa" do kamoša a aby som s ním mohla tráviť viacej času, pridala som sa do školského debatného klubu. A ako to už v 15tich býva, láska ma prešla, ale debata ostala. Zo školského krúžku sa stala komunita, najprv bratislavská, a potom slovenská. Debata mi otvorila dvere k mnohým ďalším aktivitám a možnostiam, takže som sa čoskoro venovala aj mládežníckemu parlamentu, študentským časopisom, a v lete som si chodila oddýchnuť na akadémiu Discover. Stredná škola bola vďaka tomu najformatívnejším, ale aj najzábavnejším obdobím môjho života. Odkedy som nastúpila do prvého ročníka na výške v Krakove, tento pestrý svet sa mi vzdialil a koniec koncov aj zatvoril - už predsa nie som stredoškoláčka.

Youthfully Yours SK som vtedy objavila s väčšou radosťou ako "dvacinu vo vačku". Napriek tomu, že mnohé Erasmus+ výmeny sú orientované na vekovú skupinu 16-18, často je potrebný tzv. mládežnícky líder. Ten nemá vekové obmedzenie a okrem účasti na projekte mu pribúda zopár povinností. Nielen, že som opäť mohla byť súčasťou tej super komunity aktívnych stredoškolákov, ale ba čo viac, mohla som zužitkovať roky svojich skúseností.

Poronin bol pre mňa plný prekvapení. Čakala som, že moja úloha na projekte bude skôr o napomáhaní účastníkom sa niečo naučiť, no namiesto toho som sa mnohému priučila aj ja. Napríklad, ako pracovať v medzinárodnom tíme, kde je level angličtiny diametrálne rozdielny. Ako byť líder-kamarát a nie líder-diktátor. Prečo je dôležité mať večerné stretnutia organizátorov. Ako veľmi sa plány môžu meniť. Ako utíšiť miestnosť plnú tínedžerov alebo ako určite nevariť bryndzové halušky.

To najdôležitejšie bola pre mňa však slovenská skupinka, moje týždňové deti, najväčší a najlepší dar, aký som si z Poroninu mohla (obrazne) odniesť. Deväť úžasných, mladých, ambicióznych ľudí, ktorí sa neboja pracovať na svojich snoch a cieľoch. Aj mesiac po výmene sme stále v kontakte a máme za sebou prvý ‘reunion‘, tentokrát v Košiciach. Život ide ďalej a každý z nás má kopec plánov a ambícií, v ktorých sa môžeme vzájomne podporovať a niečo sa od toho druhého naučiť.

Erasmus+ by som teda odporučila každému, bez ohľadu na vek alebo akademické pozadie. Pri práci s mládežou sa človek totižto vždy naučí niečo nové.

Hits: 126