Menu Zavrieť

O divadle a ľudských právach

Spolu s Ninou a Rebekou sme sa v decembri 2019 zúčastnili mládežníckej výmeny v rámci platformy Erasmus+ s názvom “Youth Expression”, v malebnom meste Mielno na poľskom pobreží. Necelé dva týždne sme strávili spolu s mládežníkmi z piatich ďalších krajín (menovite z Rumunska, Ukrajiny, Talianska, Španielska a Poľska). 

Počas 10 dní sme spoločne diskutovali, absolvovali workshopy a vzdelávali sa v oblastiach ľudských práv a divadla. Pravdupovediac, nikto si nebol úplne istý tým, že ako sa to dá spojiť. Ľudské práva, niečo abstraktné – nehmatateľné a divadlo bez hovoreného slova, teda forma umenia, kde výraz tváre, emócia a pohyb tela stvárňujú jediné nástroje umelca na formulovanie myšlienok. Tento projekt to však zvládol.

Po prvých dňoch zoznamovania, diskusii a workshopov na tému ľudských práv sme plynule prešli do druhej časti, kde sme sa snažili naučiť aspoň niektoré základné princípy divadla. Pochopiteľne, nebolo to jednoduché… Mali sme však šťastie, keďže niektorí z našich zahraničných kolegov boli skúsenejší a vedeli nám poradiť s prácou na doskách, ktoré znamenajú svet.

Za seba môžem povedať, že to bol úžasný zážitok. Keďže som už v minulosti mal tú česť rečniť pred publikom, myslel som si, že s trémou nebudem mať problém. Opak bol však pravdou. Stáť na pomyselnom pódiu s tým, že z tej pozície sa nedá len tak jednoducho „vykecať“, je neopísateľný pocit. Cítiť pritom podporu nových kamarátov, s ktorými sme v tak krátkom čase nadviazali silné puto iba zvýrazňuje, aká jedinečná skúsenosť to naozaj bola. 

S odstupom niekoľkých týždňov to počiatočné nadšenie pomaly vyprcháva. Nezabudnuteľné zážitky, nové kamarátstva a možno i nové vzťahy však ostanú ešte nadlho v našej pamäti. Aj prostredníctvom tohto krátkeho článku by som chcel poďakovať všetkým organizátorom, účastníkom a Youthfully Yours SK, našej vysielajúcej organizácii, za tento úžasný zážitok. Veľmi si to vážime a dúfam, že si to v blízkej budúcnosti zopakujeme. 

Ak chceš pocítiť jedinečnú atmosféru tejto mládežníckej výmeny, klikni TU a pozri, čo naši účastníci zažili na vlastnej koži.

Hits: 120