Menu Zavrieť

Projekt Stop Bullying v Rumunsku

V malom mestečku v Rumunsku sme strávili niekoľko horúcich augustových dní. Boli sme vybraní na projekt, ktorého témou bola šikana.

Čo sme získali? Veru, je toho mnoho. Nadobudli sme veľa nových schopností a vedomostí. Neustálou prácou v skupinách sme rozvíjali schopnosť komunikovať v anglickom jazyku. Stále sme sa zlepšovali a sústredili najmä na prezentačné zručnosti a vedenie diskusie. To sa každému zíde v osobnostnom i kariérnom raste. Spoznávali sme nové národnosti, čo nás priučilo väčšiemu porozumeniu a schopnosti počúvať ostatných. Nuž, niektorých z nás projekt naučil i dochvíľnosti či samostatnosti. V neposlednom rade, sme hravou formou rozšírili naše vedomosti o šikane a ľudských právach. Myslím, že projekt nás všetkých naučil veľa a pozeráme sa inak na tému šikany. Zistili sme následky, ako sa voči nej brániť i ako pomôcť obetiam šikany. Otvorilo nám to oči a posnažíme sa šíriť vedomosti o tejto problematike ďalej medzi našich rovesníkov a mladšiu generáciu.

Organizátorka bola milá a snažila sa vyhovieť každému, no miestami sa zdalo, že má toho veľa na svojich pleciach, dôsledkom čoho venuje málo pozornosti projektu, na ktorom sme boli účastníkmi.

Ubytovaní sme boli v zariadení s krásnym výhľadom na mesto. Vo všeobecnosti to bolo priemerné a nie je čo vytknúť, až na mierne nedostatky, ktoré sa našli.

Ochutnať rumunskú kuchyňu bolo skvelé. Je podobná slovenskej, no na druhej strane úplne odlišná. Každopádne bola veľmi chutná a vyvážená. Jediné čo nám všetkým účastníkom prišlo vytknutia hodné, bolo používanie plastových príborov, čo bolo veľmi neekologické a považujeme to za plytvanie. Dúfame, že v budúcnosti sa zapracuje práve na takýchto detailoch.

 

Za zmienku stojí aj naša vysielajúca organizácia, voči ktorej nemáme, žiadne sťažnosti. Práve naopak, koordinátorka bola veľmi milá. Komunikovala vždy a pomáhala, keď to bolo treba.

Aj napriek tomu, že neprebehlo všetko podľa plánov a len pozitívne, zažiť tento projekt v Rumunsku bolo obohatením, ktoré prinieslo veľké množstvo poznatkov. Odnášame si pekné spomienky a nepovšimnuté neostanú ani medzinárodné priateľstvá.

Hits: 177