Menu Zavrieť

Youth Social Entrepreneurs (YES) - Taliansko

Písal sa 18.jún a my sme ako odvážna trojica účastníkov projektu Erasmus+ začali svoju týždennú cestu v malom meste na severe Sardínie - Uri, ktoré je známe pre jeho festival artičokov. Hneď na druhý deň po príchode nás domáci prišli uvítať na radnicu, kde sme mali možnosť dozvedieť sa viac o meste, jeho histórií a obyvateľoch. Nasledovné dni boli primárne venované téme projektu - Social Entrepreneurship, kde sme sa hlbšie zameriavali na podnikanie v sociálnej sfére, či už v ziskovom, ale aj v neziskovom sektore. Postupne sa vystriedali viaceré rôznorodé aktivity, ako napríklad workshopy, diskusie alebo práca v tíme. Začínali sme od konkrétnej identifikácie problému - zvolili sme si tri najvýraznejšie v našej krajine, ich dopady a riešenia. Pokračovali sme tímovou prácou, zameranou na vytvorenie organizácie, ktorá by mala riešiť nejaký konkrétny spoločenský problém, jej štruktúrou, financovaním, chodom a celkovým zmyslom. Na koniec sme pracovali na vytvorení mládežníckej výmeny a tvorbe programu. Bola to veľmi dobrá a prínosná skúsenosť, počas ktorej sme mnoho krát boli vystavený situáciám, kde sme museli vyjsť zo svojej konformnej zóny. Pracovali sme vo veľmi rôznorodých tímoch, v ktorých sa občas ťažko hľadala zhoda a kompromis. Taktiež sme počas tohto Erasmu stihli absolvovať exkurziu v startupe, ktorý sa zameriaval na spracovanie energie zo solárnych panelov, používaných na čistenie vody z miestnych zdrojov. Náš program sa však netočil len okolo vzdelávania a práci na projekte, ale veľmi dôležitou súčasťou bolo dobré jedlo, zábava a získavanie nových zážitkov a kamarátov. Spoznali sme množstvo zaujímavých ľudí, ktorí nám mnohokrát boli veľkou pomocou a inšpiráciou. Posledný deň sme strávili na pláži, kde sme sa poriadne vybláznili. Síce sa nám domov vôbec nechcelo, ale sme si istí, že sme týchto ľudí nevideli posledný krát a určite sa ešte niekedy stretneme. 

From 18th to 23th of June three young proactives from Slovakia had a chance to participate in a project about social entrepreneurship in Uri, Sardegna. It was obvious from the very first minute that the program will not only be full of rewarding information in the field of social entrepreneurship, but also about the culture, history and amazing people.  

Throughout the days, we learnt a lot about the problems of each country, sources of the issues and how we could possibly solve them. In a very natural way we were able to see the main purpose of the social part in businesses. One of the activities was creating a detailed business model canvas, in which we could solve optional problems. To make it more practical, we visited a local startup that solves a social problem and could possibly help more and more countries in the future. 

The program did not lack good Italian food and the possibility to go on the beach or enjoy the local community. These elements gave us a lot of memories we can now think of in a positive way. Even though the pandemic situation, the trip to Uri was a great opportunity. 

Hits: 87