Menu Zavrieť

O živote tých, ktorí v lotérii života nemali také šťastie

Keď sa opýtate mladých ľudí na ich sny alebo plány do blízkej budúcnosti, väčšinou vám dajú odpoveď obsahujúcu šesť bodov. Chcú cestovať, spoznávať nové kultúry, stretávať nových ľudí, naučiť sa ďalší jazyk, zabávať sa a rozširovať si ich možnosti. Avšak, väčšina týchto mladých ľudí sú práve študenti s limitovaným rozpočtom na realizáciu vysnívaných gólov, ktoré samozrejme stoja nemalú sumu peňazí. Uvedomenie si a prerátanie si sumy potrebnej na uskutočnenie ich plánov je často veľmi odradzujúce, a preto sa mnohí úplne vzdajú a ani len nezačnú hľadať lacnejšie, dostupnejšie a inovatívnejšie spôsoby.  

Práve toto môže byť jedným z dôvodov, prečo veľmi málo mladých ľudí vie o projekte Erasmus+ a o tom, akú revolučnú skúsenosť ponúka. Osobne považujem Erasmus+ projekt za jeden z najlepších nápadov a investícií do mladých. Obsahujú všetkých šesť žiadaných bodov. Mladí ľudia z celej Európskej únie s rozličným kultúrnym a etnickým pozadím strávia spolu pár dní plných aktivít, ktoré precvičujú a upevňujú ich kritické myslenie, jazykové a prezentačné schopnosti veľmi príjemným, no zároveň profesionálnym spôsobom. 

Tréningový kurz Refugee+ bol jednou z týchto úžasných možností. Tréning sa odohrával v Agrigente, v slnečnom a milom sicílskom meste, ktoré je obklopené dychberúcimi historickými pamiatkami. Ľudia zo štrnástich krajín sa zhromaždili na jednom mieste a vybudovali si silné putá počas aktivít, výletov a vzdelávacích častí programu. Vzdelávacia časť programu bola nabitá informáciami, ktoré nám pomohli vidieť bližšie a objektívnejšie realitu utečeneckej krízy v rôznych európskych štátoch. Návšteva utečeneckého centra, ktoré bolo paradoxne minútu od nášho hotela, a rozhovor s lokálnymi autoritami o ich skúsenostiach s utečencami na Sicílií boli jedinečnými a neobvyklými príležitosťami na utvorenie si jasnejšej predstavy o živote tých, ktorí v lotérií života vyhrali nižší počiatočný kapitál. 

Vďaka dobre odvedenej práci organizátorov a pripravených profesionálov bol Refugee++ skutočne nezabudnuteľným zážitkom.  

Hits: 124