Menu Zavrieť

#5030Remember - Memorial Walk in Košice

Dňa 16. septembra 2021 sa v meste Košice stretla skupinka mladých ľudí, na ktorej čele bol koordinátor mobilít z našej organizácie, Tomáš Nagy. Tomáš sa snažil účastníkom priblížiť časť histórie Košíc od začiatku 2. svetovej vojny až po súčasnosť, prostredníctvom rozličných tém a zastávok pri tematických budovách, vďaka ktorým sa celá skupinka mohla preniesla do čias minulých.

Poďme ale od začiatku:

Skupinka mladých ľudí sa stretla na Námestí osloboditeľov (v minulosti nazývané napríklad aj Legionárske námestie), kde sa dozvedela zaujímavé informácie o jeho minulosti, ale aj o oboch pomníkoch, ktoré sa nachádzajú v jeho bezprostrednej blízkosti.

Ďalej sme pokračovali smerom na Hlavnú ulicu, kde sme sa museli predierať cez zástupy ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na Petra Sagana a konajúce sa preteky - Tour de Slovaquie.

Ďalšia zastávka bola pri pódiu Dolná brána, kde sa účastníci dozvedeli viac o projekte 50+30, o organizácii CoconutWork, našej organizácii - Youthfully Yours SK a samozrejme, ako bude pokračovať projekt po skončení pamätného pochodu.

Po predstavení projektu a organizácii, sme sa zastavili v parku na Námestí slobody, kde sa týči Dóm Sv. Alžbety a Kaplnka Sv. Michala. Veľa ľudí ani nevie, že sa tam nachádzal starý cintorín a kaplnka, ktorá spolu s Urbanovou vežou slúžila na jeho účely. Ako som už spomínal, témou nášho stretnutia bola téma 2. svetovej vojny zameraná na mesto Košice. Táto téma sa spája aj s obyvateľmi židovského pôvodu, ktorí sa v tej dobe v Košiciach nachádzal, konkrétne v okolí ulice Palackého smerom až k Južnej triede. Aj tu bol vtedajší režim voči židom veľmi nepriateľský.

Počas tejto zastávky sme zaspomínali i na novodobejšiu históriu Dómu, na jeho opravy či zapísanie ako národnej pamiatky spolu s celým historickým centrom Košíc.

Netreba zabudnúť ani na najväčšieho zamestnávateľa na východe - U.S.Steel, ktorý má tiež zaujímavú históriu od jeho vzniku. Vtedy sa ešte volal VSŽ (Východoslovenské železiarne).

Posledná zastávka bola medzi Štátnym divadlom a Fontánou znamení. Tam sa mohli účastníci dozvedieť viac o Nežnej revolúcii. O udalostiach v Košiciach, Bratislave i Prahe. Diskutovali sme aj o tom, aký to malo dopad na nás, a akú éru odvtedy žijeme.

Projekt 50+30: FROM THE END OF WW2 TO THE 1989 DEMOCRATIC REVOLUTIONS je finančne podporený programom Europe for Citizens.

Hits: 273