Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - Zbieranie odpadkov pri Ružíne a následná tvorba košov pre organizácie

Zbierať odpad sa nám zapáčilo. Po úspešnej kampani Deň Zeme sme sa preto rozhodli zorganizovať zber odpadkov ešte jedenkrát. Tento raz to bolo bez obmedzení, resp. tak, ako to momentálne situácia dovolila.

Spoločne s dobrovoľníkmi sme upratali časť okolia nádrže Ružín. Najskôr sme sa vlakom prepravili do cieľovej stanice a odtiaľ sme šli peši smerom k Malej Lodine. Po ceste sme našli jednu menšiu čiernu skládku, z ktorej sme vyzbierali odpadky, a potom sme pokračovali k ďalšej. Počas kráčania sme obdivovali krásnu prírodu navôkol a stihli sme si všimnúť, že mnoho čiernych skládok z minulosti bolo už uprataných. Vďačiť za to môžeme niekoľkým neziskovým organizáciám a občianskym združeniam, ktoré aj za pomoci zo strany vlády, IUVENTY a Európskeho zboru solidarity spravili kus dobrej roboty.

Horšie to už bolo v obci Malá Lodina. Chceli sme ju spoznať trošku viac, tak sme sa vydali na menšiu prechádzku po obci, kým sme neobjavili čiernu skládku. Bol to strmý kopec blízko cesty, ktorý končil v rieke. Z vecí čo tam boli, by sa pokojne dala zariadiť kúpeľňa a ani automechanikom by nezostali prázdne ruky. Pravdepodobne by sa z toľkého odpadu dalo poskladať aj jedno auto. Najsmutnejšie na tom bolo, že tam bol ostnatý plot s ceduľou - Zákaz uloženia odpadu. Neváhali sme ani minútu a pustili sme sa do čistenia i napriek riziku, že sa môžeme poraniť. Také bolo naše spoločné rozhodnutie. Planéta je predsa na prvom mieste.

Po chvíli čistenia k nám kráčal jeden postarší pán. Z počiatku to vyzeralo, že nás ide odtiaľ vyhnať. Boli sme predsa len niekoľko desiatok metrov od rodinných domov, mohol to byť jeho pozemok. Opak bol ale pravdou. Pánovi sa veľmi páčilo, že sme tam prišli. Pochválil nás, že sme sa rozhodli prostredie vyčistiť od odpadu. Sám nám porozprával príbeh, ako už roky majú problém so smeťami na tom mieste. Nebezpečný je z viacerých dôvodov. Okrem kontaminácie pôdy a blízkeho potoka či studní, sa mnoho primárne stavebného odpadu nachádzalo nad 22kV elektrickým prúdom, ktorý zabezpečuje elektrinu v obci. Povedal nám, že proti tomu odpadu bojuje už roky a aj napriek jeho úsiliu sa veľa nezmenilo. Prezradil nám, že aj spomínanú ceduľu napísal on. Bolo na ňom vidieť, že ho táto situácia veľmi trápi, a ani sme sa mu nečudovali. Pár desiatok metrov od rodinných domov, medzi nimi i jeho, sa nachádza takýto druh nebezpečnej skládky.

Bohužiaľ, túto skládku sa nám nepodarilo celú vyčistiť. Na jej vyčistenie by sme potrebovali tatrovku a možno aj menší bager.

Príbeh o čiernej skládke takmer v strede obce šírime aj kvôli vôli staršieho pána, ktorý nás o to poprosil. Jeho meno nepoznáme, ale ďakujeme mu, že sa nám s jeho príbehom podelil.

Po zbere odpadu a rýchlej prestávke na obed sme sa vybrali do kancelárie Rady mládeže Košického kraja. Za pomoci nožníc, lepidla a lepiacej pásky sme z použitých kartónov a starších časopisov vytvorili niekoľko košov, ktoré budú slúžiť na komunálny odpad, sklo a plasty. Tieto koše sme darovali aj ďalším organizáciám v Košickom kraji. Bola to príjemná a jednoduchá manuálna práca, ktorú zvládne každý. Sme radi, že naše koše slúžia na to, na čo boli vyrobené a že aj vďaka nim nebudú vznikať ďalšie čierne skládky, ktoré v konečnom dôsledku budú škodiť planéte a znepríjemňovať život domácim obyvateľom.

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Rada mládeže Košického kraja.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 139