Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - záverečné stretnutie prvej části projektu

Siedme stretnutie projektu Poď a Recykluj! bolo odlišné od predošlých šiestich. Ukončili sme prvú fázu projektu, ktorá sa týkala témy RECYKLÁCIE, SEPAROVANIA a ZERO-WASTE a taktiež neprišiel ani žiaden lektor. Celé stretnutie sme viedli my - jeho facilitátori. Bola to pre nás skvelá skúsenosť a sme za ňu veľmi vďační.

Projektové stretnutie sme začali cestou do blízkej minulosti. V prvom bode programu sme si zopakovali myšlienku projektu, jeho zámer, jeho podporu zo strany Európskeho zboru solidarity, ktorý na Slovensku zastrešuje IUVENTA - slovenský inštitút mládeže.

Okrem toho sme si pripomenuli každé stretnutie, jeho lektora, tému i najvýraznejšie body. Účastníkom, ktorí sa nemohli zúčastniť niektorých stretnutí, sme pripomenuli náš drive, v ktorom sa nachádza video záznam z každého stretnutia, prezentácia, fotky i aktivity.

Ako druhý bod programu nasledovalo vyplnenie dotazníka. Zámerom dotazníka bolo to, aby sme my - lektori a tvorcovia projektu, vedeli, čo zlepšiť do budúcnosti a zistiť naše silné či slabé stránky. Všetky poznatky, ktoré sme sa dozvedeli vďaka tomuto dotazníku, sa budeme snažiť aplikovať na budúcich stretnutiach, ale aj pri realizácii nových projektov.

Náš tretí bod programu bol kreatívny. Účastníci v 4-5 členných tímoch dostali za úlohu vytvoriť plagáty, ktoré sa týkali určitej oblasti projektu. Náhodne sme ich rozdelili do Break-out miestností na Zoome, dali im prístup na účet cez Canvu, ktorú sme im samozrejme v rýchlosti vysvetlili. Canva je platforma, dizajnové štúdium, kde každý vie veľmi jednoducho vytvoriť čokoľvek, na čo si pomyslí. Ľudia zároveň vedia pracovať v skupinách a navyše je táto platforma dostupná ONLINE, čo znamená, že sa to pravidelne ukladá a nedochádza k stratám.

Výsledok je... no, posúďte sami...

Podľa nás skvelý! 🙂

Tieto plagáty poputujú do našich partnerských škôl, kde budú, dúfame, prínosné pre ich žiakov. Myslíme si, že týmto dokážeme zaujať mladých ľudí a vytvoriť im ideálne podmienky, aby sa tými jednoduchými tipmi a pravidlami riadili i mimo školských lavíc.

Po plagátoch nasledoval predposledný bod programu, počas ktorého sme našim účastníkom priblížili aktivity v nasledujúcich 2 mesiacoch. Tento program pozostáva z kampane "Deň Zeme", kedy sa budú môcť zapojiť do rozličných aktivít, ako napríklad čistenie svojho okolia od odpadu či do fotosúťaže a vyhrať výbornú knihu - Neobývateľná Zem. Do tejto kampane patria aj edukačné stories na našom instagramovom účte - @youthfullyyourssk. Súčasťou bude taktiež pokračovanie projektu vo svojej fáze číslo 2, a to vo forme 2 online workshopov na tému upcyklácie - čo znamená, že budeme spoločne vytvárať veci z odpadu.

poslednom bode programu sme pripravili pre účastníkov ako čerešničku na torte. Ešte pred stretnutím sme im povedali, že príde tajomný hosť. A ten aj prišiel. Našim tajným hosťom boli oni samotní. Ich samotných, sme vyzvali aby porozprávali, čo oni robia pre životné prostredie. Či to už je forma životného štýlu, zbierania odpadkov, nepapania mäsa, či účasti na podobných projektoch. Viacerí z nich nám odkryli kúsok svojho súkromia a inšpirovali nás v tom, ČO ONI ROBIA ABY BOLI VIACEJ EKO.

Ďakujeme všetkým účastníkom, ktorí sa zúčastnili prvej časti projektu. Viacerí z nich prišli na všetky stretnutia a spoločne s nami tak strávili posledný mesiac a pol, každú stredu, približne 2 hodinky ich času od 17:00.

Spätnú väzbu, ktorú sme dostali od všetkých si nesmierne vážime a ceníme si úprimnosť. Hlavne VY, naši účastníci, nás posúvate dopredu.

Tešíme sa na vás v druhej časti projektu!

 

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia vo veku od 15 do 19 rokov, ktorí navštevujú naše partnerské školy - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Veľmi nás teší ich záujem, pretože práve oni boli našou cieľovou skupinou. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí účastníci napísali, že si nás všimli prostredníctvom Facebooku a našich stories na sociálnej sieti Instagram.

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 169