Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - štvrté stretnutie

Štvrté stretnutie projektu Poď a Recykluj sa nieslo v duchu ZERO WASTE. Veľa z nás už o tejto téme počulo, ale iba málokto si skutočne osvojil jej praktické odporúčania. Pritom je to naozaj jednoduché! Namiesto plastových tašiek na jedno, dve použitia je ekologickejšie vziať si plátennú tašku, do ktorej si môžeme pokojne poukladať zeleninu bez toho, aby sme ju dávali samostatne do plastových vreciek. Miesto nakupovania minerálok v PET fľašiach si môžeme doma pripraviť citrónovú vodu a nosiť so sebou vlastnú fľašu, napríklad zo skla. Okrem toho, že človek chráni planétu, vie veľakrát veľmi pekne ušetriť.

Preto treba spraviť zásadný krok dopredu a začať si niektoré odporúčania osvojovať. Pravdepodobne to človeka chytí natoľko, že ďalšie eko-návyky začne vyhľadávať sám od seba. Tým vie jednoducho znížiť svoju uhlíkovú stopu a koniec koncov vylepšiť i svoje fyzické, psychické, či finančné zdravie :).

Po úvodnom predstavení našej organizácie, Európskeho zboru solidarity, pravidiel a funkcií Zoom-u sme začali aktivitou cez Mentimeter. Aby sme si otestovali vedomosti našich účastníkov, spýtali sme sa ich, čo už vedia o pojme zero waste.

Najviac dominujúca odpoveď - život bez odpadu sa striedala so slovami šetrnosť, minimalizovanie, či snaha o zásadnú redukciu odpadu. Každý z nás si pod slovami zero waste predstavuje niečo iné: pre niekoho je to úplná nula pri tvorbe odpadu, pre iných to znamená, že obmedzia kupovanie plastov, či nového oblečenia. Zásadou je ale uvedomenie si potreby zachovania našej planéty. Potom sa na každú novú PET fľašu pozeráme úplne inak.

Štvrté stretnutie bolo iné ako predošlé. Mali sme tu Košický bezobalový obchod s názvom Košická špajza, ktorý nám predstavili jej majitelia Lukáš a Vladka Majerníkovci. Zasvätili nás do témy zero waste, poskytli nám tipy, ako obmedziť svoju produkciu a neskôr nám prezradili množstvo zaujímavých faktov z ich podnikateľského života a hlavne ich cestu, ako prišli k obchodíku. Motivovali nás i našich 65 účastníkov k založeniu vlastného bezobalového obchodu. Na celom Slovensku je ich iba 45! Znamená to iba jedno, je tu obrovský priestor pre rast a takýchto "Košický špajziek" bude snáď pribúdať ako húb po daždi.

 

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia prevažne od 15 do 19 rokov, väčšina prišla od našich partnerských škôl - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Veľmi nás teší ich záujem, pretože práve oni boli našou cieľovou skupinou, ktorú je nevyhnutné vzdelávať. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí z účastníkov napísali, že si nás všimli i z FB a našich osobných storiek na instagrame.

Na záver stretnutia sme stihli ešte jednu aktivitku, tentoraz cez Jam board. Účastníkov bolo toľko, že sa ani nedalo všetkým pripojiť :).

Zaujímalo nás, čo si odniesli z prednášky a pýtali sme sa ich - Ako môžeme obmedziť svoju produkciu ?

Odpovede boli rôznorodé a sme presvedčení, že si účastníci sa nimi inšpirujú a budú ich aplikovať aj v realite.

Po Jam boarde sme si spravili kvíz cez Kahoot!. Výherca získal parádnu knížku na tému zero waste.

Pre našich účastníkov sme taktiež vytvorili platformu, kde môžu nájsť prezentáciu i jednotlivé zábery z tohto stretnutia. Môžu si teda všetkým prejsť ešte raz a ak niečo náhodou zabudnú, rýchlo to vedia opäť nájsť.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Košickej Špajze, ktorú odprezentovali Lukáš a Vladka Majerníkovci,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 121