Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - tretie stretnutie

Na treťom stretnutí Poď a Recykluj sme sa dozvedeli niečo viac na tému ZERO WASTE. V minulosti celkom neznámy, teraz pojem valcujúci internet. Mladí či starí, v každej vekovej skupine sa čoraz viac ľudí zaujíma o túto filozofiu. Nie je to len o absolútnom neprodukovaní odpadu, či jeho redukcii, ale i o slede aktivít s tým spojených. Či už je to využívanie second handov, kompostovanie, využívanie domáceho jogurtovača... Každého, koho to chytí, čaká prerod na osobu s minimálnou uhlíkovou stopou v porovnaní s bežným človekom v konzumnom svete.

Nie je to ale jednoduché. Nedá sa zo dňa na deň prestať produkovať odpad. Pravdepodobne ani z týždňa na týždeň. Postupne však vieme meniť seba i svoje okolie. I malými krôčikmi dokážeme dôjsť do cieľa.

Po krátkom úvode sme začali prvou aktivitou cez Mentimeter. Aby sme si otestovali vedomosti našich účastníkov, spýtali sme sa ich, čo už vedia o pojme - zero waste.

Striedali sa 2 odpovede - minimalizovať tvorbu odpadu a žiaden nevytvárať. Sme veľmi radi, že mnohí z účastníkov 2. stretnutia prišli i na to 3. Pre nás to znamená len jedno - páči sa im to a vedia, že každý facilitátor im vie povedať niečo viac, ako ten predošlý. Myslíme si, že i to je dôvodom prečo sme mali tak veľa odpovedí o minimalizovaní tvorby odpadu.

Tentokrát k nám zavítal Michal Kutlík, ktorý spolu s manželkou vedú občianske združenie - OZ Pestrec. Michal je jeho predseda. Obohatil nás svojimi zaujímavými skúsenosťami i tipmi, ktoré si aj my vieme zapracovať do života. Účastníci mu kládli množstvo otázok. Rozpútala sa diskusia na oboch frontoch, i v sekcii komentárov, aj cez video obrazovku. Ceníme si, že Michal pedantne odpovedal na každú z nich a jednoznačne poskytol 39 účastníkom odpovede na všetky druhy otázok.

 

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia prevažne od 15 do 19 rokov, väčšina prišla od našich partnerských škôl - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Čo nás veľmi teší, lebo práve oni boli našou cieľovou skupinou, ktorú je nevyhnutné vzdelávať. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí z účastníkov napísali, že si nás všimli i z FB a našich osobných storiek na IG.

Na záver stretnutia sme si ešte vyplnili jednu aktivitku, tentoraz cez Jam board. Zaujímalo nás, čo si účastníci odniesli z prednášky, a otázka bola- Ako môžeme obmedziť svoju produkciu ?

Odpovede boli rôznorodé a sme presvedčení, že si účastníci viaceré z nich osvoja.

Po Jam boarde sme si spravili kvíz cez Kahoot!. Výherkyňa získala parádnu knižku na tému.

Pre našich účastníkov sme ešte vytvorili platformu, kde môžu nájsť prezentáciu i jednotlivé zábery z tohto stretnutia. Môžu si teda všetkým prejsť ešte raz a ak niečo náhodou zabudli, rýchlo si to vedia zistiť.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

OZ Pestrec, za ktoré prišiel p. Michal Kutlík,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Poštová 9 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 123