Menu Zavrieť

Kampaň: Deň Zeme

Každoročne si 22. apríla pripomíname Deň Zeme.

Myšlienka Dňa Zeme sa zrodila ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám Zem poskytuje.

K príležitosti tohto dňa sme sa rozhodli pripraviť rovno Týždeň Zeme, počas ktorého našich sledovateľov čakali rôzne aktivity - upcycling v rámci projektu Poď&Recykluj!, EKO VÍKEND, foto súťaž či edukačné stories na našom Instagramovom profile.

Zber odpadu v prírode a v našom okolí má čoraz väčší dosah na veľkú skupinu ľudí. Bežne môžeme počas prechádzky nájsť ohryzok jablka, cigaretové ohorky, papierové vreckovky či žuvačky. Niekedy sa dokonca v prírode vyskytujú voľne pohodené pneumatiky, PET fľaše, plechovky či sklo. Viete však, že hoci ohryzok jablka sa v prírode rozloží za niekoľko týždňov, takej pneumatike to trvá 200 - 300 rokov?

Preto sme vyzvali všetkých, čo nás sledujú, aby sa cez víkend od 16 do 18. apríla k nám pridali, vybehni do lesa alebo do svojho okolia a odbremenili prírodu od odpadkov.

Túto aktivitu sme odmenili knižkou Neobývateľná Zem a víťazke Katke ešte raz gratulujeme!

Témou edukačných stories bola FAST FASHION. V rámci nich sme sa bližšie pozreli na to, aký dopad má módny priemysel na našu planétu, ale aj na spôsoby, ktoré nám pomôžu zmeniť naše myslenie.

V skratke, fast fashion je dominantný biznis model v módnom priemysle. Tento model pracuje na princípe ponúkania často sa meniacich kolekcií za nízke ceny. Spotrebitelia sú teda nabádaní na častú kúpu a vyhadzovanie oblečenia.

Tieto stories sa našim followerom veľmi páčili, čo sme zistili vďaka niekoľkým označeniam v ich stories.

Prvou a poslednou aktivitou Týždňa Zeme boli workshopy zamerané na upcyling v rámci projektu Poď a recykluj!

Spoločne s Igorom z Recyklátora sa nám počas prvého stretnutia podarilo vyrobiť vlastné mini taštičky, ktoré nám budú slúžiť na to, aby sme mali stále "po ruke" plastové vrecúška. Na druhom stretnutí sme si vyrobili peňaženky upcyklovaním nápojového kartónu. Musíme uznať, že všetkým sa podarilo vyrobiť naozaj skvelé kúsky!

Okrem toho sme sa dozvedeli, že Recyklátor tvoria mladí ľudia, ktorí začali svoju cestu v kreatívnom centre ArtHause Poprad. Myšlienku upcyclingu dávajú do sveta prostredníctvom pilierov distribúcie, produkcie a vzdelávania. Odporúčame pozrieť si ich blog a ReShop, kde je možné nájsť výrobky z recyklovaného materiálu: https://recyklator.org/

Zem je to, čo máme všetci spoločné. 

Hits: 168