Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - prvé stretnutie

Tak sa nám to podarilo... v stredu 17.2.2021 o 17:00 sme odštartovali náš projekt Poď a Recykluj.  Po úvodných slovách o projekte a o tom, prečo sme sa ho rozhodli spraviť sme venovali chvíľku i predstaveniu Európskeho zboru solidarity, ktorý na Slovensku spravuje  IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hneď po úvodnom slove sme sa vrhli na pravidlá a následne na prvú aktivitu, ktorou sme chceli zistiť, aké očakávania a strachy majú účastníci. Na obrázku si môžete všimnúť, aké boli ich odpovede.

Očakávania sme teda videli, nezostávalo nám nič iné ako ich čo najlepšie naplniť. Pani Slavomíra Brzová zo spoločnosti Kosit a.s. nám spravila parádnu prednášku na tému recyklácie. Zaujímavé, plné dôležitých informácií a zábavné, to sú prídavné mená, ktoré najlepšie popisujú slová pani Brzovej.

Vedeli ste napríklad, že bežný človek na Slovensku vyprodukuje 435kg odpadu za rok ? Alebo, že z 30 vyzbieraných plastových fliaš môžeme mať novú flísovú bundu?

My už to vieme. Aj to, aké odpadky patria do jednotlivých kontajnerov. Pri hojnom počte účastníkov - 40 - sme mali až problém dať si pozor na dĺžku stretnutia. Napriek našej snahe sa stretnutie predĺžilo o cca pol hodinu. Prednáška ale bola hodnotná do poslednej minúty.

Veríme, že väčšina účastníkov si z prednášky odniesla to, čo chcela a potrebovala. Správne separovať je prvým krokom k zelenším zajtrajškom. Nadobudnuté informácie pravdepodobne budú účastníci zdieľať i doma, v rodine, medzi súrodencami.

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia prevažne od 15 do 19 rokov, väčšina prišla od našich partnerských škôl - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Čo nás veľmi teší, lebo práve oni boli našou cieľovou skupinou, ktorú je nevyhnutné vzdelávať. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí z účastníkov napísali, že si nás všimli i z FB a našich osobných storiek na IG.

Na záver stretnutia sme mali poslednú aktivitku, tentoraz cez Mentimeter. Spýtali sme sa jednoduchú otázku - Čo sa dnes naučili?

Odpovede boli rôznorodé, od dĺžky rozkladu žuvačky - 5 rokov - až po fakt, že časť odpadu sa z Prešova vozí do Kositu blízko Košíc.

Po Mentimetri sme si spravili kvíz cez Kahoot!. Výhercom sme darovali knižky a p. Brzová nás prekvapila darčekom z jej strany - plátennými košmi vyrobenými z recyklovateľného materiálu s informáciami, aký odpad do ktorého vložiť.

Pre našich účastníkov sme ešte vytvorili platformu, kde môžu nájsť prezentáciu i jednotlivé zábery z tohto stretnutia. Môžu si teda všetkým prejsť ešte raz a ak niečo náhodou zabudli, rýchlo si to vedia zistiť.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

Kosit a.s., za ktorú prišla p. Slávka Brzová,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 153