Menu Zavrieť

Poď a Recykluj ! - druhé stretnutie

Naše v poradí druhé stretnutie projektu Poď a Recykluj sa bolo na tému ZERO WASTE. Jedna z najviac diskutovaných tém súčasnosti nielen na poli životného prostredia. Čoraz viac aktuálna. Nestačí odpad len separovať a následne ho recyklovať. Najdôležitejšie je ho nevytvárať. Bohužiaľ to nie je úplne možné, ako sme sa dozvedeli počas prednášky. Vieme ho však prudko obmedziť. Zapojiť sa však musí najviac z nás. Ak chceme žiť v lepšom svete, musíme začať od seba. Ako aj sám Mahátma Gándhí povedal: ,,Staň sa zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete."

Pre účastníkov sme si pripravili jednoduchú otázku cez Mentimeter. Zaujímalo nás, čo už vedia o pojme - zero waste.

Väčšina odpovedí bola - nevytvárať odpad. Je to ale reálne možné? Aj autorka knihy Domácnosť bez odpadu, Bea Johnson, ktorá sa považuje za jednu z priekopníkov v tomto odbore, priznáva, že vytvára odpad. Približne jednu zaváraninovú fľašu za rok. Ak by sme nechceli vytvárať odpad a mať nulovú uhlíkovú stopu, museli by sme sa veľmi obmedzovať. Čo ale spraviť vieme, je túto tvorbu obmedziť. Okrem množstva iných informácií nám lektorka Veronika Hagelová z IBM Slovensko prezradila, ako to dosiahnuť!

Veronika nám poskytla tipy a triky, ako vytvárať čo najmenej odpadu, zasvätila nás do jej iniciatív v IBM i na mieste kde žije, a pútavou formou vysvetlila pointu hnutia zero waste. To sa naším 36 účastníkom páčilo a Veroniku zasypali množstvom otázok. Zistili sme napríklad, aký skvelý nápad je mať domáci kompostér, akých greenfluencerov je dobré sledovať a ako si vieme vytvoriť zelenšie kancelárie.

Stretnutia sa zúčastnili primárne mladí ľudia prevažne od 15 do 19 rokov, väčšina prišla od našich partnerských škôl - Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach a Gymnázium Konštantínova 2 v Prešove. Čo nás veľmi teší, lebo práve oni boli našou cieľovou skupinou, ktorú je nevyhnutné vzdelávať. Sú to práve oni, ktorí budú budovať budúcnosť našej planéty. A ako bonus nám viacerí z účastníkov napísali, že si nás všimli i z FB a našich osobných storiek na IG.

Na záver stretnutia sme si dali ešte jednu aktivitu, tentoraz cez Jam board. Zaujímalo nás, čo si odniesli z prednášky, dali sme im otázku - Ako môžeme obmedziť svoju produkciu ?

Odpovede boli rôznorodé a sme presvedčení, že si účastníci viaceré z nich osvoja.

Po Jam boarde sme si spravili kvíz cez Kahoot!. Výherkyňa získala parádnu knižku na tému.

Pre našich účastníkov sme ešte vytvorili platformu, kde môžu nájsť prezentáciu i jednotlivé zábery z tohto stretnutia. Môžu si teda všetkým prejsť ešte raz a ak niečo náhodou zabudli, rýchlo si to vedia zistiť.

 

Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať partnerom tohto stretnutia:

IBM Slovensko, za ktorú prišla p. Veronika Hagovská,

Gymnázium Park mládeže 5 v Košiciach,

Gymnázium Konštantínova 5 v Prešove.

 

Vzdelávanie je podporené programom Európsky Zbor Solidarity, ktorý administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Hits: 132