Menu Zavrieť

Political Games

Na konci augusta sme vďaka Youthfully Yours SK dostali možnosť vycestovať do nádherného mesta na juhu Bulharska, ktoré je známe predovšetkým svojimi zimnými atrakciami a horami v ktorých leží, a zúčastniť sa 8- dňovej mládežníckej výmeny, ktorej hlavnou témou boli „Political Games“. V Bansku sme sa stretli s inšpiratívnymi ľuďmi rôznych vekových kategórií z Bulharska, Srbska, Poľska. Túto skupinu mala doplniť aj partia z Talianska, bohužiaľ kvôli zlej Covid-19 situácií v ich krajine sa nemohli dostaviť. 

Vďaka skvelej organizátorke a trénerke sme zažili naozaj rôzne metódy v neformálnom vzdelávaní. Projekt sme začali zľahka a to poznávacími a teambuildingovými aktivitami. Po takzvaných „Ice Breakers“ nás čakali rôzne aktivity súvisiace s témou projektu. 

Zamýšľali sme sa nad stereotypmi v médiách a ako nás dokážu ovplyvniť. Diskutovali sme o aktuálnej situácií v našich krajinách, o ľudských právach, LGBT komunite, menšinách, migrantoch, rodovej rovnosti a mnohom ďalšom. Diskusie, počas ktorých sme si uvedomili problémy, ktorým mnohí z nás nekladú veľkú pozornosť, no v iných krajinách sú pomerne dôležité, boli často krát náročné a plné emócií. Rovnako sme si všimli, že každý z nás sa stretáva a rieši tieto problémy inak. Program obohatili uvoľnené večery, kde si jednotlivé skupiny pripravili prezentáciu, v ktorej nám priblížili ich krajinu a jej kultúru. Ako “psychohygiena” poslúžil túra do nádherných Bulharských hôr položených necelých 3000 metrov nad morom, počas tohto dňa sme boli šikovní, keďže sme toho stihli ešte oveľa viac, napríklad taký workshop na ľudské práva. Vzdelávací výlet nám dodal mnoho síl. Tiež sme si vyskúšali tvorbu a prípravu vlastných workshopov, ktoré môžeme v budúcnosti implementovať v lokálnych komunitách. 

Pre niektorých z nás to bol prvý Erasmus+ projekt, nevedeli sme, čo očakávať avšak strach na začiatku projektu sa zmenil na skvelú skúsenosť a nezabudnuteľné zážitky, ktoré nás osobnostne určite rozvinuli. Čas strávený na projekte nám ubehol veľmi rýchlo, všetci sme si sadli a stala sa z nás skvelá partia. Aj keď nám zhoršujúca situácia ohľadom Covid-19, zavádzanie prísnych opatrení na Slovensku a v okolitých krajinách poznačila celý pobyt a po príchode domov nás čakala karanténa, lúčilo a odchádzalo sa nám ťažko. 

Ďakujeme za skvelú príležitosť a tešíme sa na ďalšie.  

Tereza, Viliam, Martin, Rado, Michael a Matúš 

Hits: 198