Menu Zavrieť

AGORA

Naša cesta sa začala 6. apríla večer v Calenzane neďaleko Florencie.
S istým organizačným chaosom sme sa nakoniec dostali na miesto konania. Naším domovom na nasledujúcich 10 dní bol malebný kostolík San Gavino, ktorý sa nachádza uprostred prírody, 5 km od najbližšej dediny. Celkový počet 40 účastníkov tvorili Slováci, Litovčania, Gréci, Holanďania a Taliani.

Aktivity projektu boli zamerané na podporu udržateľnosti, občianskej participácie, kultúrneho povedomia a propagáciu príležitostí pre mladých ľudí, ktoré poskytuje EÚ. Aktivity pripravovali účastníci pre ostatných účastníkov. Počas niektorých dní mala jedna krajina na starosti program na celý deň. Keďže projekt sa konal počas Veľkej noci, veľa sme hovorili o našich národných tradíciách a Gréci zorganizovali aj workshop maľovania vajíčok.

Večery boli venované kultúrnym večerom, kde sa nám každý snažil originálnym spôsobom priblížiť svoju krajinu. Absolvovali sme let do Vilniusu, hlavného mesta Litvy, pričom sme ochutnávali ich tradičné občerstvenie, spoznávali históriu Litvy a zažili aj nejaké turbulencie či iné poruchy. Gréci si vyskúšali vedomosti iných národov o svojej krajine a naučili nás tradičné tance. Holanďania nám vysvetlili mýty o svojej kultúre a naučili nás veľa hier. A Taliani, netreba hovoriť, že neúspešne, sa nás snažili presvedčiť, aby sme do Talianska už nechodili.

Počas projektu sme navštívili Florenciu a neďalekú dedinku Barberino di Mugello a absolvovali sme aj niekoľko túr do okolitých hôr. Voľný čas sme trávili vzájomným spoznávaním sa a našich kultúr, ale aj hraním volejbalu alebo len tak oddychovaním na dekách na lúke za krásneho slnečného počasia. Zjedli sme viac cestovín ako kedykoľvek predtým a ochutnali talianske lasagne a zmrzlinu.

Posledný večer projektu sa slávila grécka Veľká noc zapálením sviečok so sväteným svetlom, keďže v pravoslávnom náboženstve sa Veľká noc slávi o týždeň neskôr ako u nás. Celú noc horel oheň, pretože sa všetci lúčili. Domov sme si priniesli veľa nezabudnuteľných spomienok, nových priateľov, ale aj poznatky o iných európskych kultúrach.

Hits: 95