Menu Zavrieť

Youth 4 Solidarity

Projektu Youth for Solidarity sa zúčastnili mladí ľudia z rôznych krajínsveta. Okrem Slovenska navštívili Bulharsko aj tímy z Holandska, Talianska, Rumunska či Turecka. Náš tím stihol pred začatím projektu chvíľkovo obdivovať Sofiu. Potom sme sa už vybrali do destinácie projektu, horského mestečka s názvom Bansko. Večer sme si neraz krátili osviežením v hotelovom bazéne a každý deň sme sa mohli tešiť na lokálnu bulharskú kuchyňu. 

Tento výmenný pobyt predstavoval nezabudnuteľný zážitok a skvelú skúsenosť pre všetkých jeho účastníkov. Témou projektu bola solidarita medzi krajinami európskej únie, a preto obsahoval aktivity zamerané na objavovanie rozdielov, ale aj vecí, ktoré naše krajiny spájajú. Dozvedeli sme sa trochu o tom, aké problémy trápia jednotlivých účastníkov i samotné krajiny.  

Častokrát nastala vášnivá výmena názorov na rôzne témy, no každého názor bol rešpektovaný a vypočutý. Otvorená debata nám umožnila pozrieť sa na isté veci z pohľadu, z ktorého sme ich doteraz nevideli a mnohé veci prehodnotiť. 

 

Program bol pestrý, spoznali sme zákutia krásneho horami obklopeného Banska a okúsili kultúru iných krajín prostredníctvom ochutnávky ich jedla či tancovania tradičných tancov. Získali sme cenné informácie, ktoré nám pomôžu pri účasti na ďalších projektoch či budúcom štúdiu. Spoznali sme inšpiratívnych ľudí z rôznych zákutí sveta s ktorými sme neraz viedli dlhé večerné konverzácie. Podarilo sa nám naučiť sa zopár cudzích slov z každého jazyka a aj my sme neodmietli šancu rozšíriť slovenský jazyk ďalej do sveta. 

 

Slovenský tím mal na starosti organizáciu workshopu s názvom Európa a ja.  Program sme začali takzvaným energizerom. Okrem zaujímavého a prekvapivého kvízu sme otvorili aj vášnivú debatu o Európskej únii a jej úlohe v Európe. Pri príprave aktivít sme sa síce riadne zapotili, no po zdravej dávke stresu prišiel dobrý pocit z vydareného workshopu, ktorý sú užili všetci účastníci. Táto výzva nás posilnila ako tím, naučili sme sa lepšie spolupracovať a aj my sme načerpali nejaké nové vedomosti..

 

V lietadle zo Sofie domov sme sedeli unavení, obohatení o nové skúsenosti, informácie, priateľstvá, tešiaci sa na naše rodiny a priateľov späť na Slovensku a nadšení z projektov a príležitostí, ktoré nám budúcnosť prinesie. 

 

Hits: 78